Silesia Marathon

Silesia Marathon jest jedynym na skalę europejską biegiem maratońskim prowadzonym ulicami aż czterech miast. To największa impreza biegowa na Śląsku i jednocześnie jeden z największych maratonów w Polsce, który 3 października 2021 r. wystartuje już po raz trzynasty.

Od pierwszej edycji w 2009 roku Silesia Marathon to wydarzenie, które składa się z biegu głównego - maratonu (42,195 km) oraz półmaratonu (21,097 km). W roku 2019 do rywalizacji dopisane zostało kolejne wyzwanie – Silesia Ultramarathon, bieg rozgrywany na trasie o długości 50 km. W przeddzień głównego wydarzenia, na terenie Parku Śląskiego odbywa się także Silesia Minimarathon o Puchar Radia RMF FM. Jest to rodzinny bieg na dystansie 4,2 km.

Trasa Silesia Marathon wytyczana jest w taki sposób, by zawodnicy mieszkający poza regionem mieli możliwość zobaczenia jego najbardziej charakterystycznych miejsc. Maratończycy biegną przez Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów, mijając po drodze m. in. katowicki Spodek, zabudowę Strefy Kultury, Dolinę Trzech Stawów, Osiedle Nikiszowiec, siedzibę TVP Katowice, Willę Fitznera i wiele innych obiektów nawiązujących do industrialnej historii tego obszaru. Metą biegowych zmagań jest bieżnia Stadionu Śląskiego – Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego. Takim finiszem nie może pochwalić się żaden inny bieg w Polsce. Setki maratończyków potwierdzają, że wielkie emocje towarzyszące wbieganiu na Stadion Śląski pozostają z nimi jeszcze na długo po biegu.

Od pierwszej edycji Silesia Marathon jest ściśle związany z Parkiem Śląskim, jednym z najlepszych w regionie miejsc do biegania i trenowania. To właśnie na terenie parku 13 lat temu rozpoczęła się historia śląskiego biegu. Od kilku lat zaś zawodnicy Silesia Marathon pokonują w Parku Śląskim ostatnie kilometry swojego dystansu.

Zapisy online na bieg maratoński, półmaraton i 50-kilometrowy ultramaraton potrwają do 15 września 2021 r.

Link do zapisów: https://silesiamarathon.pl/rejestracja/#/

Silesia Marathon

Maraton Bohaterów

Od ubiegłego roku pod szyldem wydarzenia prowadzona jest kampania „Maraton Bohaterów”, w ramach której tworzone są podcasty i sesje zdjęciowe z biegaczami Silesia Marathon. Do udziału w akcji zapraszane są osoby, które z determinacją oddają się swojej biegowej pasji. Każda z nich ma inną motywację, by biegać, ale wszystkie są tak samo ważne i inspirujące.

Sylwetki Bohaterów Maratonu można poznać tutaj: https://maratonbohaterow.pl/.

Silesia Marathon

Bieg Bohaterów

Organizatorzy Silesia Marathon już trzeci rok z rzędu angażują się w upamiętnianie obchodów setnej rocznicy Powstań Śląskich, które odegrały ważną dla tego regionu rolę. Przy wsparciu głównego sponsora wydarzenia jakim jest Województwo Śląskie powstała specjalna Triada Biegowa Powstań Śląskich. Bieg Bohaterów, zaplanowany na 4 lipca 2021 r., to jedno z wydarzeń, które wlicza się w jej skład. Impreza ta to połączenie historii, symboliki i sportowego ducha. Dystans o długości 1/10 maratonu pozwala na zaproszenie do udziału w wydarzeniu osób w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. Zawody odbędą się w formie rywalizacji indywidualnej na czas. Uczestnicy pobiegną trasą prowadzącą od Alei Wojciecha Korfantego przy pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach do mety w Parku Śląskim usytuowanej na Placu Powstań Śląskich. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Zapisy na Bieg Bohaterów potrwają do 25 czerwca. Szczegóły wydarzenia poznać można tutaj: http://triadabiegowa.pl/bieg-bohaterow/.

Silesia Marathon