11 listopada. Czy w Narodowe Święto Niepodległości trzeba iść do kościoła?

11 listopada wypada Narodowe Święto Niepodległości. To dzień ustawowo wolny od pracy, który stanowi coroczne upamiętnienie odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Czy 11 listopada wierni powinni pojawić się w kościele? Czy msza w to święto jest obowiązkowa?

fot. Shutterstock

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. To dzień, w którym obchodzimy co roku upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów, które trwały od 1795 roku. Święto to zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku, ale 22 lipca 1945 roku zostało zniesione decyzją Krajowej Rady Narodowej.

Narodowe Święto Niepodległości przywrócono dopiero w 1989 roku podczas transformacji systemowej. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że 11 listopada nie funkcjonują urzędy i poczty, zamknięte są sklepy oraz galerie handlowe, a transport publiczny kursuje według niedzielnych bądź świątecznych rozkładów jazdy.

Czy 11 listopada trzeba iść do kościoła?

Wielu katolików zadaje sobie pytanie, czy w Narodowe Święto Niepodległości uczestnictwo w mszy świętej jest obowiązkowe. Przypomnijmy, że zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego we wszystkie niedziele oraz w święta wierni są zobowiązani do wzięcia udziału w mszy świętej. Czy to oznacza, że 11 listopada 2021 katolicy powinni pojawić się w kościele?

11 listopada wierni nie muszą obowiązkowo uczestniczyć w mszy świętej. Ma to związek z tym, że Święto Niepodległości jest świętem państwowym, a nie kościelnym. Warto jednak podkreślić, że tego dnia organizowane są w wielu kościołach msze święte w intencji Ojczyzny. Zazwyczaj biorą w nich udział przedstawiciele władz państwowych. Udział w mszy świętej 11 listopada byłby obowiązkowy, gdyby ten dzień wypadał w niedzielę. W tym roku przypada on na czwartek.

Narodowe Święto Niepodległości. Gdzie zrobić zakupy? Jakie sklepy są otwarte?
"Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego [...] jest uroczystym Świętem Niepodległości" - wskazuje gov.pl. Jest też dniem ustawowo wolnym od pracy....

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze