8 marca - nie tylko kwiaty. Zaskakująca historia Dnia Kobiet

Dzień Kobiet, obchodzony każdego roku 8 marca, to nie tylko okazja do wręczania kwiatów i upominków. Znacie historie tego święta?

Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca od 1910 roku, fot. shutterstock.com

Dzień Kobiet. Od protestów do globalnego święta

Choć Dzień Kobiet kojarzy się przede wszystkim z kwiatami i wyrazami uznania, jego korzenie sięgają początków XX wieku i mają zdecydowanie bardziej buntowniczy charakter. Pierwsze obchody odbyły się 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy Socjalistycznej Partii Ameryki, jako odpowiedź na zamieszki i strajki robotnicze w Nowym Jorku. Od 1910 roku, po decyzji podjętej podczas Międzynarodowej Konferencji Kobiet w Kopenhadze, święto to zaczęto obchodzić 8 marca. Rok 1975, kiedy to ONZ oficjalnie uznaje Dzień Kobiet, przynosi świętu międzynarodowy charakter i jeszcze mocniej podkreśla potrzebę doceniania zasług kobiet na całym świecie.

Znaczenie i obchody na przestrzeni lat

Dzień Kobiet to nie tylko kwiaty i upominki. To także kluczowy moment dla ruchów feministycznych, mający na celu budowanie poparcia dla praw kobiet oraz ich aktywności politycznej i ekonomicznej. W Polsce, popularność święta wzrosła w okresie PRL, kiedy to obchody nabrały także wymiaru propagandowego, podkreślając wkład kobiet w życie gospodarcze kraju. Mimo zmieniających się czasów, Dzień Kobiet wciąż pozostaje ważnym momentem refleksji nad postępem w dziedzinie praw kobiet oraz ich roli w społeczeństwie.

Dzień Kobiet dziś

Obecnie Dzień Kobiet to święto o bogatej historii, które wciąż ewoluuje i przypomina o ważnych kwestiach społecznych. To czas, kiedy na całym świecie odbywają się marsze, spotkania i konferencje poświęcone prawom kobiet. Jest to również okazja, by wyrazić uznanie i szacunek dla kobiet w naszym życiu, nie zapominając o długiej drodze, jaką przeszły, aby osiągnąć równouprawnienie.

Kwiaty na 8 marca. Jaki bukiet wybrać na Dzień Kobiet?
Każdego roku 8 marca kwiaciarnie w Polsce przeżywają prawdziwe oblężenie. Nic w tym dziwnego! Piękny bukiet jest idealnym prezentem na Dzień Kobiet. Jakie kwiaty wybrać? Które będą najtrwalsze? Czy ilość ma znaczenie? I jak przedłużyć ich żywotność?...

Oceń ten artykuł 0 0