Blackout. Co zrobić, gdy na dłużej zabraknie prądu? RCB wyjaśnia

Blackout jest długą przerwą w dostawie prądu, przed którą już ostrzega kilka państw europejskich.  Czy taka sytuacja grozi nam też w Polsce? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zabiera głos i radzi, jak przygotować się na ryzyko długotrwałego braku dostępu do energii elektrycznej.

Blackout – czym jest?

Blackout potocznie nazywany jest długotrwałą przerwą w dostawie energii elektrycznej, która obejmuje wiele regionów, a nawet cały kraj. Skutkuje ona nie tylko brakiem dostępu do prądu w gospodarstwach domowych, ale także paraliżuje pracę w wielu firmach. W czasie wyłączenia elektrowni mogą też nie pracować systemy odpowiadające za sygnalizację świetlną oraz oświetlenie uliczne. Zanik zasilania może nastąpić w wyniku różnych sytuacji, np. przez awarię bądź klęskę żywiołową.

Ostatnio coraz więcej państw europejskich porusza temat blackoutu i ostrzega swoich obywateli, co zrobić na wypadek długiego zaniku energii elektrycznej. Jako pierwsza z inicjatywą wyszła Austria, która już w listopadzie wystartowała z kampanią edukacyjną na ten temat. Niedawno do grona tych państw dołączyły Niemcy oraz Hiszpania, a teraz – także Polska. Czy w naszym kraju grozi nam blackout? Co zrobić, gdy na długo zabraknie prądu? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało kilka wskazówek.

Jak przygotować się na blackout? Czy grozi nam w Polsce?

Warto pamiętać, że nie każda awaria energii elektrycznej jest blackoutem. Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy przerwa w dostawie prądu trwa znacznie dłużej od tych, do których się przyzwyczailiśmy, a także obejmuje o wiele większy obszar. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało kilka porad, jak przygotować się na blackout:

Czy w Polsce zagraża nam blackout? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uspokaja i mówi, że w tym momencie w naszym kraju nie zagraża nam żadne ryzyko długotrwałego wyłączenia energii elektrycznej. Post zamieszczony przez RCB ma wyłącznie charakter edukacyjny oraz prewencyjny:

Na chwilę obecna Polska nie jest zagrożona blackoutem. Post ma charakter działań edukacyjnych i prewencyjnych.

Jeśli obawiasz się, że w najbliższym czasie w Twoim gospodarstwie domowym lub firmie może zabraknąć prądu, skontaktuj się ze swoim dostawcą energii. Wiele z przedsiębiorstw energetycznych udziela też informacje o planowanych wyłączeniach prądu z dużym wyprzedzeniem za pośrednictwem stron internetowych.

Autor: Hubert Wiączkowski

Komentarze
Czytaj jeszcze: