Dziś mija 20 lat od śmierci Notoriousa B.I.G obok 2Paca najgłośniejszej w historii Hip Hopu

To był szok dla całego środowiska, do teraz budzi wiele kontrowersji...

Od najmłodszych lat interesował się rapem i występował z lokalnymi zespołami jak Old Gold Brothers i Techniques, z którymi, jako nastolatek, po raz pierwszy znalazł się w profesjonalnym studiu nagraniowym. Już wtedy używał pseudonimu Biggie Smalls, przede wszystkim z uwagi na wzrost (ponad 6 stóp) i wagę (prawie 400 funtów).

Na okoliczność śmierci Notoriousa B.I.G powstał między innymi ten utwór:

Pomimo, iż był zdolnym uczniem, kiedy miał 17 lat porzucił szkołę dla ulicy. Jako nastolatek zaczął handlować narkotykami i 9 miesięcy spędził w więzieniu. Tam nagrał swoje pierwsze demo, które trafiło w ręce DJ-a Mistera Cee, współpracującego z Big Daddym Kane'em. Biggie otrzymał pozytywne recenzje w branżowym magazynie "The Source", co otworzyło mu drogę do dalszej kariery. Zwrócił na siebie uwagę Uptown Records i producenta Seana "Puffy" Combsa, który natychmiast podpisał z nim kontrakt. Niebawem Combs założył własną wytwórnię Bad Boy Records i zabrał Biggie'ego z sobą.

Już jako Notorious B.I.G., zadebiutował w 1993 w remiksie singla Mary J. Blige "Real Love", a następnie w kolejnym - "What's the 411?". Pierwszy autorski album Notoriousa B.I.G., "Ready to Die", ukazał się we wrześniu 1994 roku. Promujący płytę singiel "Juicy" szybko pokrył się złotem, a longplay zyskał status platynowego. Dzięki tej płycie Notorious B.I.G. stał się największą hip-hopową sensacją Wschodniego Wybrzeża, mogącą konkurować artystami West Coast G-funk Dr. Dre.

W 1994 roku raper ożenił się wokalistką R&B, również podopieczną Seana Combsa, Faith Evans. Niestety w listopadzie tego samego roku doszło do incydentu - w nowojorskim studiu, gdzie nagrywał Notorious, został postrzelony i okradziony gwiazdor gangsta rapu, Tupac Shakur. Tupac przeżył i oskarżył Seana Combsa oraz jego przyjaciół (wśród których znalazł się Notorious) o zaplanowanie tego zamachu. Zarówno Combs jak i Notorious B.I.G. zaprzeczyli zarzutom.

Kariera rapera rozwijała się bardzo szybko - 1995 roku współpracował z wieloma gwiazdami, jak choćby Michaelem Jacksonem i R. Kellym. Trzeba jednak wspomnieć, że wciąż miał kłopoty z prawem - postawiono mu zarzuty dotyczące posiadania broni, narkotyków, popadł także w konflikt z organizatorem koncertów.

W roku 1996 Notorious B.I.G. czuwał nad nagraniem debiutanckiej płyty Lill' Kim, w związku z czym powstały plotki o ich romansie. We wrześniu doszło do tragedii - Tupac Shakur został zastrzelony w Las Vegas. Oczy wszystkich były skierowane na raperów ze Wschodniego Wybrzeża, zwłaszcza Seana Combsa i Notoriousa B.I.G. Złe wrażenie wywarł fakt, że raper nie wziął udziału w szczycie przeciw przemocy, zorganizowanym po śmierci 2Paca w Harlemie. To morderstwo stało się ostrzeżeniem dla całego świata rapu.

Niestety w marcu 1997 roku doszło do kolejnej tragedii, która była chyba jeszcze większym wstrząsem - po przyjęciu w muzeum motoryzacyjnym w Petersena w Los Angeles Notorious B.I.G. zginął od strzału oddanego z przejeżdżającego samochodu. Podobnie jak Shakur nie doczekał premiery swojego kolejnego albumu.

Druga płyta artysty, o znaczącym tytule "Life After Death" ukazała się 25 marca 1997 roku i od razu wspięła się na szczyt zestawienia. Ostatecznie, w ciągu dwóch lat od premiery, album 10-krotnie pokrył się platyną.

W 1999 roku został wydany niepublikowany wcześniej materiał, zatytułowany "Born Again". Krążek wkrótce zdobył status podwójnie platynowego. W grudniu 2005 roku, z inicjatywy Seana Combsa, ukazał się album "Duets - The Final Chapter", który można określić jako hołd, który muzyczny świat złożył nieżyjącemu artyście.

W Polsce śmierć rapera uhonorował między innymi Tede,

Oceń ten artykuł 4 1

Ogólna ocena Dziś mija 20 lat od śmierci Notoriousa B.I.G obok 2Paca najgłośniejszej w historii Hip Hopu to: 80% / 100%, uzyskana z: 5 głosów.