Egzamin maturalny z angielskiego może zostać anulowany? Pojawiły się przecieki!

Do sieci trafiły informacje, które sugerują, że przed egzaminem maturalnym z angielskiego mogło dojść do przecieku. Czy zdającym grozi teraz unieważnienie matury? Wyjaśniamy.

Matura z języka angielskiego 2022 już za nami

4 maja rozpoczęły się tegoroczne egzaminy maturalne. W środę maturzyści rozwiązali test z języka polskiego, w czwartek z matematyki, zaś w piątek z języka obcego. Uzyskanie co najmniej 30% z tych egzaminów jest niezbędne do zdania matury. Tuż po zakończeniu testu z języka angielskiego, który wybrała zdecydowana większość zdających, pojawiły się informacje o możliwych przeciekach. Czy maturzyści mają się czego obawiać?

Matura z języka angielskiego 2022. Wyciekło zadanie z egzaminu?

Chwilę po zakończeniu egzaminu Onet.pl opublikował tekst na temat ewentualnego przecieku treści arkusza egzaminacyjnego. Według dziennikarzy portalu, do wycieku jednego z zadań miało dojść po godz. 8:00, a więc na kilka minut przed rozpoczęciem matury z angielskiego.

"Nieoficjalne przecieki" – napisała jedna z użytkowniczek na Twitterze po godz. 8 i opublikowała zdjęcie z tematem jednego z zadań maturalnych dotyczącego napisania posta na bloga. Niedługo po opublikowaniu zdjęcia w sieci rozgorzała burzliwa dyskusja o wspomnianej wypowiedzi pisemnej

– czytamy na Onecie.

Niestety, informacje o ewentualnym przecieku znajdują swoje potwierdzenie w arkuszu maturalnym, który niedawno pojawił się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Treść zadania jest identyczna do tego, które pojawiło się na zdjęciu przytoczonym przez portal Onet.pl.

Niedawno kupiłeś(-aś) sobie rower i dojeżdżasz nim do szkoły. Na swoim blogu napisz, dlaczego zdecydowałeś(-aś) się dojeżdżać do szkoły rowerem. Poinformuj, jak koledzy zareagowali na Twoją decyzję dotyczącą dojeżdżania do szkoły rowerem. Opisz problem, który pojawił się pewnego dnia w trakcie dojazdu do szkoły rowerem. Przedstaw swój pomysł na akcję promującą dojeżdżanie do szkoły rowerem i poproś czytelników bloga o opinię na temat Twojej propozycji

– mówi treść zadania 10. w arkuszu z języka angielskiego.

CKE składa zawiadomienie do prokuratury

Centralna Komisja Egzaminacyjna nie przeszła obojętnie obok doniesień o wycieku. Dyrektor instytucji, dr Marcin Smolik, poinformował, że w tej sprawie zostało złożone zawiadomienie do prokuratury.

Mamy wątpliwości co do tego, czy egzamin przebiegł zgodnie z procedurami. Zgodnie z procedurami dyrektor szkoły jest zobowiązany na pół godziny przed egzaminem okazać przewodniczącym wszystkich zespołów nadzorujących wszystkie pakiety (z arkuszami egzaminacyjnymi) zapakowane. Oni mają obowiązek podpisać protokół, że zgadza się to wszystko z listem przewozowym

– powiedział dyrektor CKE, cytowany przez portal RMF24.pl.

To kolejna taka sytuacja na maturze

Przypomnijmy, że w zeszłym roku doszło do podobnego incydentu. Przed rozpoczęciem egzaminu z języka polskiego w sieci niespodziewanie wzrosło zainteresowanie tematem wypracowania, który rzeczywiście pojawił się w arkuszu. W tym wypadku CKE szybko poinformowała, że nie unieważni egzaminu w całej Polsce, a podejmie ten krok wobec tych, którym udowodni, że rzeczywiście znali treść polecenia wcześniej.

Przeciek na maturze 2022. Czy egzamin może zostać unieważniony?

Wielu maturzystów zastanawia się teraz, czy w związku z wyciekiem matura z angielskiego może zostać unieważniona. Choć Centralna Komisja Egzaminacyjna nie wydała jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie, to możemy przypuszczać, że anulowanie egzaminu z angielskiego dla całego kraju jest mało prawdopodobne. Przykłady z ubiegłych lat jasno pokazują, że groźba unieważnienia matury grozi tylko uczniom tych szkół, w których pierwotnie doszło od przecieku. Warto podkreślić, że ujawnianie treści arkuszy maturalnych przed rozpoczęciem egzaminu jest przestępstwem.

Wystarczy jeden błąd, aby oblać całą maturę. Maturzyści najbardziej się go obawiają
Błąd kardynalny jest maturalną pomyłką, której obawiają się wszyscy zdający. Jego popełnienie oznaczana niezdanie matury. Czym jest taka wpadka i kiedy powinniśmy się nią...

Oceń ten artykuł 2 0

Ogólna ocena Egzamin maturalny z angielskiego może zostać anulowany? Pojawiły się przecieki! to: 100% / 100%, uzyskana z: 2 głosów.
Komentarze