Eminem obchodzi 50. urodziny! Kim jest znany na całym świecie Slim Shady?

Marshall Bruce Mathers III urodził się 17 października 1972 roku. Szerszej publiczności jest znany jako Eminem. W ciągu zaledwie kilkunastu lat stał się jednym z najsłynniejszych raperów świata. Kim jest laureat Oscara o tajemniczym alter ego Slim Shady? Jakie są jego największe przeboje?

Trudne początki kariery

Marshall urodził się 17 października w 1972 roku w Sain Joseph. Ma szkockie, angielskie, szwajcarskie, niemieckie oraz polskie korzenie. Jego ojciec bardzo wcześnie zostawił rodzinę, dlatego Marshall żył z matką w skrajnym ubóstwie. Od 12 roku życia mieszkał na przedmieściach Detroit. Zaczął interesować się hip-hopem kiedy miał 14 lat. Przybrał pseudonim "M&M" i amatorsko rapował, brał też udział w bitwach na słowa. Szybko zdobył uznanie podziemnych odbiorców hip-hopu. W wieku 17 lat został wyrzucony ze szkoły. Przez jakiś czas pracował w restauracji. W 1988 roku dołączył do wytwórni FBT Productions. W 1996 wydał swój pierwszy album pt. "Infinite", na którym poruszał tematy związane m.in. z utrzymaniem swojej nowo narodzonej córki, brakiem środków na życie czy kłopotami w związku. Problemy osobiste po wydaniu krążka, alkohol, narkotyki, a także śmierć wujka, doprowadziły Marshalla do nieudanej próby samobójczej.

Slim Shady i droga do sławy

Jakiś czas później producent muzyczny Dr. Dre skontaktował się z Marshallem. Muzyk postanowił wymyśleć swoje alter ego o pseudonimie Slim Shady. Raper znany jest z tego, że w różnych piosenkach używa różnych tożsamości, aby móc swobodnie zmieniać styl rapowania. Przez lata wypracował sobie bardzo charakterystyczny dla siebie styl.

Eminem słuchał wszystkiego i właśnie dlatego stał się jednym z wielkich - napisał o nim Guerill Black w książce "How To Rap".

W 1998 roku Eminem podpisał kontrakt z wytwórnią Aftermath Entertainment/Interscope Records i wydał album "The Slim Shady LP". Płyta pokryła się potrójną platyną. Najpopularniejszy utwór z tej płyty to "My Name Is".

W kolejnych latach raper wydał kolejne krążki: "The Marshall Mathers LP" oraz "The Eminem Show". Do najpopularniejszych kawałków z tamtych lat należą m.in. "The Real Slim Shady" czy "Without Me". Kolejne projekty rapera okazywały się hitami, a muzyk szybko zdobył światową popularność. Piosenki takie jak "I'm Not Afraid", "Rap God" czy "Venom" podbijały listy przebojów. Eminem współpracował z wieloma artystami m.in. Rihanną (z którą ma wystąpić na najbliższym Super Bowl), Snoop Doggiem czy Edem Sheeranem.

Nagrody i inne projekty

W 2002 roku Eminem zagrał główną rolę w pół autobiograficznym filmie "8. Mila". Utworem przewodnim była piosenka "Lose Yourself", za którą raper zdobył Oscara. Jednocześnie singiel  stał się pierwszym rapowym kawałkiem w historii wyróżnionym taką nagrodą. Eminem jest piętnastokrotnym zdobywca prestiżowej Nagrody Grammy i wielu innych mniejszych nagród. W 2022 roku Eminem został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Grał epizodycznie w kilku filmach. Na koncie ma liczne role głosowe. W 2008 roku wydał swoją autobiografię pt. "The Way I Am". Pojawił się w dwóch filmach reklamowych emitowanych podczas Super Bowl. Ponadto, muzyk założył własną fundację charytatywną '"The Marshall Matters Foundation". Organizacja pomaga młodzieży z Michigan i skupia się głównie na przekazywaniu darowizny na rzecz banków żywności. 

Życie prywatne

Eminem wiele razy przyznawał, że był uzależniony od różnych leków czy środków nasennych. Jednak w 2009 roku wyznał, że jest już "trzeźwy" i pozbył się natrętnych myśli samobójczych. Muzyk był dwukrotnie żonaty z Kimbelry Anne Scott. Para poznała się jeszcze w liceum. Zaczęli spotykać się w 1989 roku, a 10 lat później wzięli ślub. Po raz pierwszy rozwiedli się po dwóch latach małżeństwa. Do ponownego ślubu i rozwodu doszło w 2006 roku. Oboje zgodzili się na dzielenie opieki nad swoją córką Hailie (ur. 1995 r.). Muzyk ma też dwie adoptowane córki: Alaine "Lainey" Scott - dziecko siostry Kimberly, oraz Whitney Scott - dziewczynkę z poprzedniego związku Kimberly. O całej trójce raper często wspomina w swoich utworach m.in. "Mockingbird", "Going Through Changes" czy "Airplanes, Part II".

Córka Eminema pokazała nowe zdjęcie. Internauci widzą uderzające podobieństwo do taty! [FOTO]
Córka Eminema ma już 26 lat. Niedawno opublikowała zdjęcie, które szybko zwróciło uwagę fanów rapera. Internauci zauważyli, że Hailie Mathers jest bardzo podobna do taty! Widzicie podobieństwo?

Numer telefonu Eminema dostępny w sieci! Artysta sam go podał
Eminem doskonale wie, czego potrzebują jego fani. Instagram legendarnego rapera obserwuje ponad 30 milionów internautów! Nie jest też tajemnicą, że artysta od lat cieszy się ogromną popularnością...

Oceń ten artykuł 1 0

Ogólna ocena Eminem obchodzi 50. urodziny! Kim jest znany na całym świecie Slim Shady? to: 100% / 100%, uzyskana z: 1 głosów.