Internet mobilny czy światłowodowy – jaki wybrać?

Artykuł sponsorowany

Który internet jest lepszy i czy w ogóle można odpowiedzieć na to pytanie? Sprawdź, jaki internet wybrać dla siebie i czym kierować się podejmując tę ważną decyzję.

Internet mobilny czy światłowodowy – jaki wybrać?

Internet – bez niego ani rusz!

Dostęp do sieci jest w XXI czymś tak normalnym, że trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez Internetu. Z jego zasobów korzystamy na każdym kroku – w pracy, w domu, podczas nauki, do rozrywki, czy przy komunikacji z najbliższymi. Mocne strony internetu oraz jego zastosowania można wymieniać w nieskończoność, nie o to jednak chodzi tym razem. Otóż wybierając sieć do domu czy biura, masz przed sobą kilka możliwości, z czego na pierwszy plan wysuwają się dwie: internet mobilny oraz internet światłowodowy. Jakie zalety, ale i wady mają oba rozwiązania? Które będzie korzystniejsze dla ciebie?

 

Internet mobilny – czyli jaki?

Internet mobilny, jak słusznie wskazuje nazwa, to internet bezprzewodowy, którego działanie opiera się o technologię LTE, czyli Long Term Evolution. Rozwiązanie to jest coraz powszechniejsze, a wśród jego największych zalet wymienia się przede wszystkim wygodę korzystania. Nie potrzebujesz do tego celu bowiem doprowadzonej specjalnej infrastruktury do swojego miejsca zamieszkania, wystarczy jedynie maszt BTS znajdujący się w promieniu kilku kilometrów od domu. Dokładną mapę zasięgu internetu mobilnego sprawdzisz na stronie operatora, dzięki czemu uzyskasz informacje, czy ta technologia jest dla ciebie dostępna.

Ponadto korzystanie z LTE, a wkrótce prawdopodobnie także z 5G, gwarantuje wysoką prędkość transmisji danych. Warto też dodać, że z LTE korzystają takie urządzenia mobilne jak telefony komórkowe czy tablety i dlatego właśnie możesz surfować w sieci także poza domem. Internet mobilny z pewnością polecany jest osobom, które często zmieniają miejsce pobytu lub planują przeprowadzkę. Dzięki temu unikniesz formalności związanych z przepisaniem umowy i zawsze będziesz w zasięgu sieci.

Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że w określonym obrębie przepustowość sieci dzielona jest między wszystkich użytkowników. Z tego powodu może dochodzić do sytuacji, że przy dużym wykorzystaniu, prędkość transmisji może okresowo spadać.

 

Internet światłowodowy – ciekawa alternatywa

Drugim niezwykle popularnym rozwiązaniem jest internet ze światłowodu, określany także jako FTTH (z ang. Fibet To The Home), którego zasada działania opiera się o przesyłanie danych za pomocą sygnału optycznego. Zastosowanie takiej technologii jest bardzo wydajne i sprawia, że ewentualne zakłócenia są minimalne, użytkownik właściwie ich nie zauważa, ponadto nie występuje tu zjawisko współdzielenia przepustowości. Dodatkową zaletą jest też to, że łącze światłowodowe gwarantuje jednoczesny dostęp nie tylko do internetu, ale też takich usług jak telewizja czy telefon. Bardzo ważną informacją jest też to, że przy tego typu stałym połączeniu z siecią, zazwyczaj nie obowiązują cię żadne limity związane np. z poborem danych. Z internetu światłowodowego mogą jednak korzystać tylko użytkownicy, do których doprowadzono tę technologię, w większości są do obecnie duże miasta.

 

Który internet wybrać?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak prosta, jak mogłaby się wydawać – tym bardziej, że nie da się jednoznacznie wskazać lepszego typu internetu. Zarówno internet mobilny, jak i internet ze światłowodu, mają zarówno dobre, jak i złe strony. Aby podjąć najlepszą decyzję weź pod uwagę przede wszystkim swoje możliwości oraz potrzeby. Sprawdź, które technologie są dostępne w twoim miejscu zamieszkania, czy z sieci korzystasz w jednym miejscu, czy raczej często się przemieszczasz. Rozważ też, jak korzystasz z internetu i czy potrzebny ci limit transferu danych. Dopiero wtedy sprawdź warianty cenowe i wybierz najlepszy internet dla siebie.