Jak postąpić w sytuacji poważnego zagrożenia? Większość z nas tego nie wie

Najnowsze badania pokazują, że większość z nas może mieć poważny problem z odpowiednią reakcją na sytuacje kryzysowe. Zaledwie 37% respondentów deklaruje, że wie, jak należy się zachować w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej czy wybuchu konfliktu. Co gorsza, ponad połowa badanych nie jest w stanie odróżnić sygnałów alarmowych, a 62% nie zna lokalizacji najbliższego schronu.

zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/Peter Gudella

Wyniki badania, przeprowadzonego na zlecenie Amazon przez K+Research, rzucają światło na konieczność edukacji społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa.

Zdecydowana większość Polaków nie jest przygotowana na sytuacje kryzysowe. To istotny problem, który wymaga podjęcia konkretnych działań

– podkreśla Rafał Sakowski, koordynator ratownictwa w Polskim Czerwonym Krzyżu.

Alarmujące wyniki badania

Badanie rzuca nowe światło na zaskakujący paradoks współczesnego społeczeństwa. Pomimo szerokiego dostępu do informacji, brakuje nam podstawowej wiedzy o tym, jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Tylko 37% Polaków wie, jak uchronić siebie i bliskich przed niebezpieczeństwem, a ponad połowa nie odróżnia sygnałów alarmowych.

Co więcej, 62% badanych nie wie, gdzie znajduje się najbliższy schron, a 63% deklaruje umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, choć ta zdolność maleje wraz z wiekiem respondentów.

Co czwarty Polak jest gotowy na nagłą ewakuację

Znaczenie ma nie tylko teoria, ale i praktyczne przygotowanie. Jak zauważa Sakowski, warto wcześniej zabezpieczyć siebie i bliskich, mając w jednym miejscu wszystkie potrzebne dokumenty, lekarstwa i przybory. Tylko co czwarty Polak ma przygotowane najważniejsze rzeczy na wypadek ewakuacji.

Sakowski dodaje, że warto zadbać o zabezpieczenie swojej rodziny, gromadząc istotne dokumenty, leki czy naładowany powerbank w łatwo dostępnym miejscu.

W sytuacjach zagrożenia najczęściej wpadamy w panikę i nie myślimy logicznie, dlatego warto zadbać o zabezpieczenie siebie i bliskich odpowiednio wcześniej

– podkreśla koordynator ratownictwa w Polskim Czerwonym Krzyżu.

W obliczu rosnących zagrożeń, takich jak pandemie, konflikty czy katastrofy klimatyczne, edukacja na temat bezpieczeństwa i przygotowanie do sytuacji kryzysowych stają się kluczowymi elementami dbałości o dobro społeczeństwa. Warto o tym pomyśleć, bo przecież nikt nie wie, co nas czeka.

Autor: Hubert Wiączkowski

Komentarze
Czytaj jeszcze: