Jak spać, aby uniknąć tych dwóch chorób? Odpowiedź jest zaskakująca

Dorosły człowiek powinien przesypiać w ciągu doby od siedmiu do dziewięciu godzin. Sen jest niezbędną czynnością. Dodatkowo, specjaliści nieustannie przypominają, że higiena snu ma ogromne znaczenie w kontekście naszego zdrowia i samopoczucia. Okazuje się, że właściwy sen zapobiega pewnym chorobom.

Odpowiedź jest zaskakująca

Dbając o odpowiednie warunki nocnego wypoczynku, możemy nie dopuścić – nie tylko do zmęczenia i kłopotów z koncentracją, ale również – do wielu groźnych schorzeń. Najnowsze badania dowodzą, że osoby, które śpią w całkowitej ciemności są w mniejszym stopniu narażone – zwłaszcza – na dwie choroby. Wiadomo, że sen to jeden z filarów zdrowego stylu życia. Eksperci wciąż alarmują, że niewystarczająca ilość snu jest przyczyną utrudniających normalne funkcjonowanie dolegliwości.

Jak spać, aby uniknąć tych dwóch chorób?

Gdy jesteśmy niewyspani mamy kłopoty z koncentracją i pamięcią, częściej sięgamy po kaloryczne pokarmy, z większym trudem podejmujemy liczne decyzje. Zbyt częsty niedobór snu powoduje także zaburzenia nastroju, osłabienie odporności, obniżenie popędu seksualnego i spowolnienie metabolizmu. Autorzy nowego badania ujawnili, że właściwa higiena snu jest ściśle związana ze spaniem w całkowitej ciemności. Badacze z Northwestern University w Illinois dowiedli, iż śpiąc przy niezgaszonym świetle narażamy się na zwiększone ryzyko cukrzycy i chorób serca.

Jakie zagrożenia niesie niewłaściwy sen?

Uczeni przebadali 20. dorosłych, którzy mieli za zadanie jednej nocy spać przy zgaszonym świetle i zasłoniętych oknach, a następnej – w świetle o umiarkowanym natężeniu. Dokładne analizy wykazały, że zaledwie jedna noc „umiarkowanej ekspozycji na światło” wywołała szkodliwe dla organizmu skutki. Badani, którzy nie wypoczywali w ciemności mieli nienaturalnie podwyższone tętno, co może prowadzić do zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. U badanych odnotowano również obniżoną wrażliwość na działanie insuliny. Jest to istotne jeśli chodzi o zaburzenia metaboliczne, które sprzyjają nadwadze i otyłości, a z czasem prowadzą do cukrzycy typu drugiego.

Źródło: Northwestern University, PAP 

Czytaj też:

Autor: Zuzanna Bartus

Komentarze
Czytaj jeszcze: