Jak sprawdzić IMEI, czyli czy telefon jest na raty?

Artykuł sponsorowany

Kupujesz używany telefon? Koniecznie sprawdź jego IMEI, dzięki czemu upewnisz się, czy smartfon wzięty na raty został spłacony przez poprzedniego właściciela. Może Cię to uchronić przed negatywnymi konsekwencjami z blokadą telefonu włącznie. Nasz poradnik wskaże Ci, co to jest i jak sprawdzić numer IMEI.

Materiały prasowe

Co to jest numer IMEI? 

IMEI to skrót od "International Mobile Equipment Identity". Jest unikalnym numerem, który odróżnia Twój telefon od wszystkich innych na świecie.

IMEI składa się z 15 cyfr i jest podzielony na 4 części:

  • kod homologacji – określa, gdzie i kiedy telefon został zatwierdzony do sprzedaży;
  • kod montażu – identyfikuje, gdzie urządzenie zostało zmontowane;
  • numer seryjny – unikalny numer przydzielony każdemu telefonowi;
  • suma kontrolna – dodatkowy element potwierdzający prawidłowość numeru IMEI.

Poza tym, że IMEI pozwala zidentyfikować Twój telefon, jest również niezwykle ważny w przypadku zgubienia czy kradzieży urządzenia. Jeśli zgłosisz kradzież telefonu, operatorzy sieci mogą zablokować ten konkretny numer IMEI, co sprawia, że telefon staje się bezużyteczny dla złodzieja. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nikt nie skorzysta z Twojego telefonu bez Twojej wiedzy.

IMEI znajdziesz na pudełku od telefonu, pod baterią (jeśli jest wymienna) lub wpisując *#06# na klawiaturze telefonu.

Sprawdź również poradnik T-mobile: Jak sprawdzić, czy telefon jest na raty oraz czym jest IMEI?

Materiały prasowe

Dlaczego warto wiedzieć, jak sprawdzić IMEI telefonu? 

Współczesne telefony komórkowe to nie tylko narzędzia do komunikacji, ale też istotne urządzenia używane w codziennym życiu. Więc jeśli myślisz o zakupie nowego lub używanego telefonu, dowiedz się, jak sprawdzić jego numer IMEI i dlaczego jest to ważne.

Dlaczego warto znać i sprawdzić IMEI?

Ochrona przed blokadą urządzenia przez operatora:

Jeśli kupujesz używany telefon, istnieje ryzyko, że poprzedni właściciel miał niespłacone zobowiązania, na przykład raty pożyczki lub abonamentu. Jeśli takie długi nie zostaną uregulowane, operator może zablokować telefon. Co to oznacza dla Ciebie?

  • brak możliwości komunikacji;
  • brak dostępu do internetu.

Kwestie finansowe i zwrot pieniędzy

Jeśli Twój telefon ulegnie awarii i będziesz chciał dokonać zwrotu, istnieje ryzyko, że jeśli smartfon był kupiony na raty przez poprzedniego właściciela, a umowa nadal jest ważna, pieniądze z ewentualnego zwrotu trafią na konto wskazane w umowie kredytowej – czyli konta poprzedniego właściciela.

Sprawdzając IMEI, możesz uniknąć wielu problemów i sprawdzić, czy Twój telefon jest całkowicie spłacony. Zobacz także ofertę na nowe telefony od T-mobile.

Jak sprawdzić telefon po IMEI? Sprawdzone sposoby 

Kupowanie używanego telefonu może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, ale wiąże się też z pewnym ryzykiem. Jednym z głównych zagrożeń jest zakup urządzenia, które jest zadłużone u operatora lub nawet skradzione. Jak się przed tym uchronić? Kluczem jest numer IMEI.

Numer IMEI to unikalny kod identyfikujący Twój telefon. Sprawdzenie tego numeru przed zakupem może uchronić Cię przed wieloma problemami w przyszłości. Jeśli sprzedawca nie chce Ci podać numeru IMEI, powinno to być dla Ciebie ostrzeżeniem, że coś jest nie tak.

Jak sprawdzić numer IMEI w telefonie? Istnieje kilka zweryfikowanych sposobów:

Kod na klawiaturze:

Najprostszym sposobem jest wpisanie kodu *#06# na klawiaturze telefonu. Wyświetli się wtedy 15-cyfrowy numer IMEI.

Dokumenty:

  • w umowie o świadczeniu usług telekomunikacyjnych – jeśli kiedykolwiek podpisywałeś umowę z operatorem, numer IMEI powinien być tam wymieniony;
  • w karcie gwarancyjnej telefonu – jeśli telefon był kupowany nowy, na karcie gwarancyjnej również powinien być ten numer.

Bateria telefonu:

Jeśli masz starszy model telefonu, który pozwala na samodzielne wyjęcie baterii, numer IMEI może być tam umieszczony.

Jak zweryfikować, czy telefon został spłacony? Po uzyskaniu numeru IMEI, możesz go sprawdzić na 2 proste sposoby:

  • strona internetowa operatora – większość operatorów ma narzędzia online, które pozwolą Ci sprawdzić, czy telefon ma jakieś zaległości lub jest zgłoszony jako skradziony;
  • inne strony – istnieją też niezależne strony internetowe (np. imei.info), oferujące podobne narzędzia do sprawdzania IMEI.