Artykuł sponsorowany

Jak urządzić sypialnię dla gości?

Mało kto ma możliwość stworzenia osobnego pokoju dla gości, który będzie całkowicie wyłączony z użytkowania przez domowników. Często pokój gościnny spełnia dodatkowe funkcje, np. jest pokojem-składzikiem, w którym przechowuje się nadprogramową pościel, zimowe ubrania w lecie, czy rzadko używane sprzęty. Czasem bywa też bawialnią albo gabinetem. Miejsce dla odwiedzających można też zorganizować w salonie. Sprawdź, jakimi zasadami kierować się, planując przestrzeń dla gości.

Sypialnia dla gości i dodatkowy pokój w jednym

W pomieszczeniu, w którym będą nocowali goście, musi być przede wszystkim wygodne miejsce do spania. Nikt nie lubi spędzać nocy na dmuchanym materacu czy polówce. Najlepsze byłoby oczywiście klasyczne podwójne łóżko z materacem, jednak sprawdzi się ono tylko wtedy, gdy mamy osobny pokój gościnny.

Alternatywą dla osób, które chcą połączyć przestrzeń dla gości z salonem, bawialnią, gabinetem czy innym pomieszczeniem może być:

 

Miejsce dla gości w salonie

Gdy nie ma się osobnego pokoju dla odwiedzających i trzeba ich gościć w salonie, warto pomyśleć o wygodnej kanapie lub narożniku do spania. Najlepiej takim na sprężynach, obitym w miękki i przyjemny w dotyku materiał. Dobrze, by mebel miał także osobny pojemnik na pościel.

Świetnym rozwiązaniem będą też pufy ze schowkiem, w których w razie czego goście będą mogli schować swoje rzeczy lub stolik w formie kosza nakrytego blatem (to również dodatkowe miejsce na przechowywanie).

Warto zainwestować też w dobre zasłony i rolety do salonu. Na co dzień, pokój dzienny powinien być widny i jasny, ale jeśli nocują w nim ludzie, powinni mieć możliwość zasłonięcia okien, by światło słoneczne nie budziło ich o świcie.

 

Łóżka z miejscem do przechowywania

Jeśli dysponuje się osobnym pokojem dla gości, poza łóżkiem z klasycznym stelażem, można zainwestować także w takie z pojemnikiem. Skrzynia to dodatkowe miejsce do przechowywania np. pościeli, ubrań, walizek, dodatkowych zasłon i firan. Pojemnik może być przydatny także przy dłuższych odwiedzinach gości. Mogą oni przechowywać w nim swoje rzeczy, jeśli nie dysponujemy wystarczającym miejscem w szafie.

Sprawdź: łóżka z pojemnikami IKEA >>> 

 

Szafy i szafki dla wygody gości

Przyjeżdżając w odwiedziny, goście przywożą ze sobą swoje rzeczy – ubrania, kosmetyki, akcesoria pielęgnacyjne. Warto o tym pamiętać, urządzając pokój gościnny, w końcu trzymanie rzeczy w walizkach nie jest zbyt wygodne. Nie zawsze też gospodarz ma czas lub możliwość opróżnienia półek w ogólnodostępnej szafie. Poza tym zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym bardziej komfortowo jest trzymać swoje prywatne rzeczy w miejscu, wydzielonym tylko dla nich.  

Jakie meble do przechowywania wstawić do pokoju gościnnego? Sprawdzą się rozwiązania tymczasowe takie jak np.:

Jeśli ma się duże mieszkanie, można też zainwestować w klasyczną szafę. Należy jednak pamiętać, by jej nie wypełnić po brzegi swoimi rzeczami.

Pościel do sypialni dla gości

Na wypadek niespodziewanego przyjazdu gości warto mieć przynajmniej jeden zestaw dodatkowej pościeli, w skład którego powinny wchodzić: prześcieradło oraz kołdra, dwie duże poduszki i jaśki, a także poszewki na ich wymiar. Dobrze jest mieć dwa warianty kołdry – zimową i letnią.

Jeśli chodzi o poszewki, najlepiej by były wykonane z naturalnych materiałów np. satyny bawełnianej, która jest przyjemna w dotyku, nie drapie, łatwo się pierze i przepuszcza powietrze.

Warto też zainwestować w koce (w razie chłodnej nocy) i dodatkową narzutę na łóżko, by pościel nie była cały czas odsłonięta. Można także dokupić pasujące poduszki ozdobne. Gościom na pewno będzie się przyjemniej mieszkało w ozdobionym i bardziej przytulnym pokoju.

 

Jak ozdobić pokój gościnny?

Pokój gościnny nie powinien być pusty i pozbawiony dekoracji, jednak warto zadbać, o to by jego ozdoby były w miarę neutralne. Jeśli udekorujemy pomieszczenie rzeczami o charakterze mocno osobistym – dużą ilością fotografii z nami w roli głównej i prywatnych pamiątek, gość może się czuć w nim nieswojo.

„Bezpiecznymi” dekoracjami mogą być reprodukcje obrazów, fotografie z widokami z naszych podróży, rośliny doniczkowe, ozdobne poduszki i zasłony, świeczki, efektowne lampy. Warto utrzymać te wszystkie dodatki w podobnym stylu - zbyt często dodatkowy pokój traktuje się jak składzik i umieszcza tam wszystko to, co nie pasuje do aranżacji w pozostałych wnętrzach. A przecież zbyt duża ilość drobiazgów (na dodatek do siebie niepasujących) może przytłaczać i powodować wrażenie bałaganu.

Podsumowując – pokój gościnny powinien być przestrzenią neutralną w domu, w której zarówno gospodarze, jak i odwiedzający będą się czuli mile widziani i bezpieczni. Należy pamiętać i o fizycznym komforcie (wygodnym spaniu) i o praktycznych aspektach oraz przyjaznej estetyce i dekoracjach, które nadadzą mu przytulności.

Autor: Monika Turek

Komentarze