Jak urządzić sypialnię dla gości?

Artykuł sponsorowany

Mało kto ma możliwość stworzenia osobnego pokoju dla gości, który będzie całkowicie wyłączony z użytkowania przez domowników. Często pokój gościnny spełnia dodatkowe funkcje, np. jest pokojem-składzikiem, w którym przechowuje się nadprogramową pościel, zimowe ubrania w lecie, czy rzadko używane sprzęty. Czasem bywa też bawialnią albo gabinetem. Miejsce dla odwiedzających można też zorganizować w salonie. Sprawdź, jakimi zasadami kierować się, planując przestrzeń dla gości.

Jak urządzić sypialnię dla gości?

Sypialnia dla gości i dodatkowy pokój w jednym

W pomieszczeniu, w którym będą nocowali goście, musi być przede wszystkim wygodne miejsce do spania. Nikt nie lubi spędzać nocy na dmuchanym materacu czy polówce. Najlepsze byłoby oczywiście klasyczne podwójne łóżko z materacem, jednak sprawdzi się ono tylko wtedy, gdy mamy osobny pokój gościnny.

Alternatywą dla osób, które chcą połączyć przestrzeń dla gości z salonem, bawialnią, gabinetem czy innym pomieszczeniem może być:

  • rozkładana kanapa – w dzień stanowi miejsce do siedzenia, w nocy może być wygodnym spaniem dla dwóch osób. Najlepsza będzie taka na sprężynach, która zapewni gościom odpowiedni komfort snu. Gruba gąbka, która nie wyrobi się zbyt szybko od siedzenia, również powinna dobrze się sprawdzić;
  • rozkładany fotel – funkcjonuje podobnie, jak rozkładana kanapa, z tym jest jednoosobowy i nie ma osobnej skrzyni na pościel dla gości;
  • sofa tapicerowana – nie jest rozkładana, ale spokojnie może stanowić miejsce do snu dla jednej osoby. Dobrze jest wybrać obicie z miękkiej tkaniny, która zwiększy komfort w czasie snu i nie przykleja się do skóry.
  • półkotapczan – wiele osób pamięta to rozwiązanie z czasów PRL-u. W dzień zajmuje niewiele miejsca, na noc można go rozłożyć. To świetne rozwiązanie, gdy mamy bardzo ograniczoną przestrzeń.

 Jak urządzić sypialnię dla gości?

Miejsce dla gości w salonie

Gdy nie ma się osobnego pokoju dla odwiedzających i trzeba ich gościć w salonie, warto pomyśleć o wygodnej kanapie lub narożniku do spania. Najlepiej takim na sprężynach, obitym w miękki i przyjemny w dotyku materiał. Dobrze, by mebel miał także osobny pojemnik na pościel.

Świetnym rozwiązaniem będą też pufy ze schowkiem, w których w razie czego goście będą mogli schować swoje rzeczy lub stolik w formie kosza nakrytego blatem (to również dodatkowe miejsce na przechowywanie).

Warto zainwestować też w dobre zasłony i rolety do salonu. Na co dzień, pokój dzienny powinien być widny i jasny, ale jeśli nocują w nim ludzie, powinni mieć możliwość zasłonięcia okien, by światło słoneczne nie budziło ich o świcie.

 Jak urządzić sypialnię dla gości?

Łóżka z miejscem do przechowywania

Jeśli dysponuje się osobnym pokojem dla gości, poza łóżkiem z klasycznym stelażem, można zainwestować także w takie z pojemnikiem. Skrzynia to dodatkowe miejsce do przechowywania np. pościeli, ubrań, walizek, dodatkowych zasłon i firan. Pojemnik może być przydatny także przy dłuższych odwiedzinach gości. Mogą oni przechowywać w nim swoje rzeczy, jeśli nie dysponujemy wystarczającym miejscem w szafie.

Sprawdź: łóżka z pojemnikami IKEA >>> 

 Jak urządzić sypialnię dla gości?

Szafy i szafki dla wygody gości

Przyjeżdżając w odwiedziny, goście przywożą ze sobą swoje rzeczy – ubrania, kosmetyki, akcesoria pielęgnacyjne. Warto o tym pamiętać, urządzając pokój gościnny, w końcu trzymanie rzeczy w walizkach nie jest zbyt wygodne. Nie zawsze też gospodarz ma czas lub możliwość opróżnienia półek w ogólnodostępnej szafie. Poza tym zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym bardziej komfortowo jest trzymać swoje prywatne rzeczy w miejscu, wydzielonym tylko dla nich.  

Jakie meble do przechowywania wstawić do pokoju gościnnego? Sprawdzą się rozwiązania tymczasowe takie jak np.:

  • składany drążek na ubrania – stojak tego typu łatwo i szybko można zmontować na przyjazd gości. Może być także na kółkach, dzięki czemu wygodnie się go przestawia. Nie wolno zapomnieć o dodatkowych wieszakach;
  • tymczasowa szafa – również składana, dzięki czemu można ją schować zaraz po wyjeździe gości. Wykonana z materiału, lekka, ale z zamykanymi drzwiami, co daje większą prywatność i sprawia, że ubrania się nie kurzą;
  • pudła – należy wybrać takie, które mają pokrywkę. Wtedy można ustawiać jedno na drugim, by zajmowały mniej miejsca. Mogą być tekturowe, ale również i materiałowe. Łatwo da się je złożyć i rozłożyć.

Jeśli ma się duże mieszkanie, można też zainwestować w klasyczną szafę. Należy jednak pamiętać, by jej nie wypełnić po brzegi swoimi rzeczami.

Pościel do sypialni dla gości

Na wypadek niespodziewanego przyjazdu gości warto mieć przynajmniej jeden zestaw dodatkowej pościeli, w skład którego powinny wchodzić: prześcieradło oraz kołdra, dwie duże poduszki i jaśki, a także poszewki na ich wymiar. Dobrze jest mieć dwa warianty kołdry – zimową i letnią.

Jeśli chodzi o poszewki, najlepiej by były wykonane z naturalnych materiałów np. satyny bawełnianej, która jest przyjemna w dotyku, nie drapie, łatwo się pierze i przepuszcza powietrze.

Warto też zainwestować w koce (w razie chłodnej nocy) i dodatkową narzutę na łóżko, by pościel nie była cały czas odsłonięta. Można także dokupić pasujące poduszki ozdobne. Gościom na pewno będzie się przyjemniej mieszkało w ozdobionym i bardziej przytulnym pokoju.

 Jak urządzić sypialnię dla gości?

Jak ozdobić pokój gościnny?

Pokój gościnny nie powinien być pusty i pozbawiony dekoracji, jednak warto zadbać, o to by jego ozdoby były w miarę neutralne. Jeśli udekorujemy pomieszczenie rzeczami o charakterze mocno osobistym – dużą ilością fotografii z nami w roli głównej i prywatnych pamiątek, gość może się czuć w nim nieswojo.

„Bezpiecznymi” dekoracjami mogą być reprodukcje obrazów, fotografie z widokami z naszych podróży, rośliny doniczkowe, ozdobne poduszki i zasłony, świeczki, efektowne lampy. Warto utrzymać te wszystkie dodatki w podobnym stylu - zbyt często dodatkowy pokój traktuje się jak składzik i umieszcza tam wszystko to, co nie pasuje do aranżacji w pozostałych wnętrzach. A przecież zbyt duża ilość drobiazgów (na dodatek do siebie niepasujących) może przytłaczać i powodować wrażenie bałaganu.

Podsumowując – pokój gościnny powinien być przestrzenią neutralną w domu, w której zarówno gospodarze, jak i odwiedzający będą się czuli mile widziani i bezpieczni. Należy pamiętać i o fizycznym komforcie (wygodnym spaniu) i o praktycznych aspektach oraz przyjaznej estetyce i dekoracjach, które nadadzą mu przytulności.

Advertisement