Jakie jest najlepiej opracowane polskie hasło na Wikipedii? Odpowiedź jest prosta: WÓDKA

Dziennikarze, historyk, socjolog, filozof i orientalista to osoby, które wchodziły w skład komisji, która od września 2018 roku pracowała nad wyłonieniem zwycięzcy w konkursie zorganizowanym z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Wolna Polska – Wolna Wiedza”.

Wódka - najbardziej rzetelnie opracowane hasło

Cel konkursu był prosty – wyłonić najbardziej merytorycznie opracowane hasło na polskiej Wikipedii. Osoby, które zajmują się publikowaniem treści na jednej z najpopularniejszych encyklopedii internetowych mieli za zadanie rozbudować artykuły należące do polskiego kanonu Wikipedii (znajdziesz go TUTAJ) tak, by były jak najbardziej rzetelne i merytoryczne. Następnie jury wyłoniło spośród tekstów finalistów, a z nich zwycięzcę – wódkę.

Artykuły, które znajdziemy w polskim kanonie Wikipedii dotyczą rozmaitych zagadnień z kategorii historia, geografia, przyroda, kultura, nauka, technika, społeczeństwo czy kuchnia - to 1500 tekstów o Polsce i Polakach. W finale konkursu rozpatrywano 8 kandydatów do zwycięstwa, wyłonionych spośród 26 haseł.

„Co prawda nie ma twardych dowodów, że wódka na pewno została wymyślona w Polsce, ale artykuł na Wikipedii mówi sam za siebie – powstał z tak ogromną pieczołowitością i dbałością o detale, że nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością” – przyznaje prof. Dariusz Jemielniak, jeden z członków konkursowego jury.

Organizatorzy wydarzenia zaznaczają, że "wódka" była najbardziej obszernie i precyzyjnie opracowanym hasłem, gdzie informacje były poparte weryfikowalnymi źródłami.

Konkurs Wolna Polska-Wolna Wiedza

Jak czytamy na stronie wydarzenia wybór nie był prosty. Jednak finaliści prezentowali wysoką jakość merytoryczną. Z kim wygrała "wódka"? Decyzją Komisji Wikigrantów do finału konkursu skierowano hasła Bank Polski (Królestwo Polskie), Bielik, Filozofia polska, Kaszuby, Polska szkoła filmowa, PZL P.11, Sanacja. Organizatorzy zaznaczają, że te wszystkie artykuły otrzymały wyróżnienie, a trzy, które zdaniem jury są najlepsze - nagrody główne. Drugie miejsce zajęło hasło "Polska szkoła filmowa", a trzecie – "Orzeł bielik".

Partnerami konkursu byli:

Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Uniwersytet Wrocławski.

Zwycięzców wyłoniło jury w składzie:

Autor: Katarzyna Solecka

Komentarze
Czytaj jeszcze: