Joe Turkel, aktor znany z wielu kultowych filmów, nie żyje

W wieku 94 lat zmarł Joe Turkel, amerykański aktor charakterystyczny. Zagrał w światowych hitach takich jak "Lśnienie". O śmierci aktora poinformował jego menadżer. Artysta miał 94 lata.

Joe Turkel – kim był?

Joe Turkel był amerykańskim aktorem charakterystycznym. Aktor charakterystyczny to aktor, który wyróżnia się wyglądem lub głosem i w ten sposób znakomicie odgrywa role typowych postaci dla danego środowiska. Przykładem aktora charakterystycznego jest chociażby Danny Trejo, który gra głównie czarne charaktery. Joe Turkel również był aktorem charakterystycznym. Urodził się w 1927 roku w polsko-żydowskiej rodzinie. Jako młody chłopak służył w wojsku i walczył w II wojnie światowej. Pierwszy raz na ekranie pojawił się w 1948 roku i od tamtej pory jego filmowa kariera nabrała rozpędu.

Joe Turkel – najważniejsze role

W pierwszym filmie zagrał w 1948 roku. Jego ekranowy debiut miał miejsce w produkcji "City Across the River". Z reguły obsadzał role drugoplanowe. Największe filmowe hity, w których zagrał to chociażby "Przeklęte wzgórza", "Masakra w dniu świętego Walentego" czy "Król szczurów". Do niezapomnianych należą role doktora Eldona Tyrella w "Łowcy androidów" i barmana Lloyda horrorze "Lśnienie". Co ciekawe, Joe Turkel zagrał w aż trzech filmach Stanleya Kubricka: "Lśnieniu", "Ścieżkach chwały" i "Zabójstwie".

Jak podał menadżer, Joe Turkel zmarł 27 czerwca 2022 roku. Miał 94 lata.

Nie żyje słynny reprezentant Polski w piłce nożnej. "Takie ciosy trudno znieść"
Nie żyje Janusz Kupcewicz, dwudziestokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej. Uchodził za jednego z najlepszych rozgrywających w historii polskiej reprezentacji. Informację o śmierci Kupcewicza przekazał Zbigniew Boniek, były prezes Polskiego...

Nie żyje znany i ceniony reżyser teatralny, filmowy, operowy. "Wpływowy wizjoner teatru"
Smutne wieści ze świata sztuki. Wielokrotnie nagradzany - zmarł w wieku 97 lat. Artysta ma na swoim koncie m.in. adaptacje dzieł Williama Szekspira. Szczegóły przytaczamy poniżej.

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze