Już nie będą płonąć jak pochodnia? Zaprojektowano samogasnący akumulator

Czeka nas prawdziwa rewolucja. Naukowcy osiągnęli przełom, tworząc akumulator, który w obliczu zagrożenia przegrzaniem potrafi samodzielnie się ugasić. To ogromny krok naprzód w eliminowaniu jednego z największych zagrożeń związanych z użytkowaniem pojazdów elektrycznych - ryzyka pożarów.

zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/Kleymenov Valery
zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/Kleymenov Valery

Widok płonącego auta elektrycznego niezmiennie wywołuje salwy śmiechu, zwłaszcza wśród polskich internautów. Większość z nich zapomniała jednak, że nie od razu Rzym zbudowano. Opracowana teraz technologia może zminimalizować największy problem elektryków, jakim są pożary spowodowane przegrzaniem baterii.

Ten akumulator sam się ugasi. Naprawdę!

Jak podaje "Komputer Świat", grupa naukowców zaprezentowała projekt akumulatora, który dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów, znanych z tradycyjnych gaśnic, może samodzielnie zapobiegać pożarom. Te rewolucyjne baterie opracowano z myślą o bezpieczeństwie – w przypadku przegrzania, zintegrowane substancje chemiczne aktywują się, skutecznie zapobiegając eksplozji.

Kluczem do sukcesu jest zastosowanie fluorowej i niepalnej cieczy, znanej jako płyn chłodzący Novec 7300 i Daikin-T5216, który zapewnia doskonałą stabilność chemiczną i termiczną akumulatora. Badania wykazały, że po 200 cyklach pracy pojemność akumulatora utrzymywała się na poziomie 96,7 proc., co otwiera drzwi do szerokiego zakresu zastosowań, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym.

Mimo obiecujących rezultatów naukowcy stoją przed wyzwaniem związanym z użyciem drogich materiałów, takich jak fluor i fosfor, które mogą wpływać negatywnie na środowisko. Dlatego trwają prace nad poszukiwaniem bardziej zrównoważonych i ekonomicznych alternatyw.

Ważna zmiana dla producentów samochodów elektrycznych

Odkrycie samogasnących akumulatorów to ogromny krok naprzód w technologii motoryzacyjnej, który może zrewolucjonizować rynek pojazdów elektrycznych. Zapewniając większe bezpieczeństwo użytkowania, nowa technologia stawia przed producentami aut elektrycznych nowe możliwości. Mimo że projekt stoi przed koniecznością dalszych badań w celu znalezienia bardziej ekologicznych składników, jego potencjał jest ogromny.

Jeździł autem elektrycznym podczas mrozu. Miał do przejechania ponad 400 km
Auta elektryczne poradzą sobie podczas silnych mrozów? Jeden z Kanadyjczyków postanowił to sprawdzić, wybierając się w ponad 400-kilometrową podróż. Udało mu się dojechać do celu?

Oceń ten artykuł 0 0