Kalkulator papieru toaletowego. Ile rolek potrzebuję?

Cały świat mierzy się z nowym zagrożeniem: mowa o wirusie COVID-19, znanym również pod mianem koronawirusa. Oprócz środków zaradczych, które zaleca nam Ministerstwo Zdrowia, wielu Polaków zaczęło też stosować własne, bardziej kreatywne sposoby. Na czele listy pojawiła się odruchowa potrzeba zaopatrzenia się we wszystkie podstawowe artykuły, a nade wszystko jeden - papier toaletowy

Nie jesteśmy jedyni - ruszyliśmy do sklepów na równi z Amerykanami, Włochami czy Australijczykami. Półki w Biedronce są tak samo puste jak w niemieckiej Billi czy amerykańskim Walmarcie. Są już pierwsze przypadki bicia się o papier toaletowy! Jeśli nadeszła apokalipsa, to zdecydowanie różni się od tej, jaką znamy z popularnych filmów katastroficznych. 

Kalkulator papieru toaletowego, którego autorką jest Bogna Haponiuk, przybywa z pomocą! W ciągu zaledwie kilku sekund dowiesz się ile rolek papieru jest ci potrzebne, by przetrwać kwarantannę. Jeśli natomiast jesteś jedną z osób, które jako pierwsze ruszyły do sklepów i wykupiły spore zapasy, dowiesz się, na jak długo starczy ci zakupiony papier

Ile rolek papieru toaletowego potrzebuję?

Na szczęście nie jest specjalnie trudno policzyć, ilu rolek papieru toaletowego potrzebujesz na przetrwanie kwarantanny. Wystarczy, że skorzystasz z naszego kalkulatora i wprowadzisz zaledwie trzy liczby.

  1. Ilu domowników zaopatrujesz?W ramach uproszczenia zakładamy, że każdy domownik zużywa tyle samo papieru, niezależnie od płci i wieku. Nie uwzględniaj tu małych dzieci, które wciąż korzystają z pieluch.
  2. Jak długo potrwa kwarantanna?Jeżeli jesteś jedną z osób objętych kwarantanną, musisz zostać w domu na 14 dni - dlatego też nasz kalkulator zakłada, że musisz zrobić zapasy na ten okres. Jeśli planujesz zabezpieczyć się na dłużej, możesz zawsze zmienić tę liczbę.
  3. Ile papieru zużywacie na co dzień?Szacuje się, że przeciętny człowiek zużywa jedną rolkę papieru w trzy do czterech dni. Jeśli jednak podejrzewasz, że twoje dzieci zużywają znacznie więcej papieru, możesz wybrać opcję (wysokie zużycie), która odpowiada jednej rolce na ok. 2.5 dnia. Jeśli jednak ograniczasz mocno zużycie papieru, możesz swobodnie wybrać opcję (niskie zużycie) - ok. jedna rolka na pięć dni.
  4. To już wszystko! Nasz kalkulator przemnoży liczbę domowników przez średnie dzienne zużycie papieru i liczbę dni kwarantanny. W wyniku otrzymasz liczbę rolek papieru, jaką powinieneś zakupić.
  5. Nasz kalkulator papieru toaletowego automatycznie przeliczy liczbę rolek na paczki. 

Na jak długo starczy mi papieru?

A co, jeśli wyprzedziłeś wszystkich sąsiadów i jesteś teraz szczęśliwym posiadaczem kilkunastu paczek papieru toaletowego? Nawet teraz możesz skorzystać z naszego kalkulatora, by dowiedzieć się do kiedy jesteś zabezpieczony! Wystarczy, że wprowadzisz następujące dane:

  1. Liczba domowników- tak jak poprzednio, nie uwzględniaj małych dzieci, które muszą korzystać z pieluch.
  2. Zużycie papieru- zdecyduj, czy twoja rodzina plasuje się poniżej, czy może powyżej średniej.
  3. Liczba rolek papieru, które zakupiłeś. Zamiast tego możesz wprowadzić również liczbę paczek.
  4. To już wszystko! Nasz kalkulator powie ci, do kiedy starczy ci zapasów, i kiedy będziesz musiał udać się znowu do sklepu, by je uzupełnić.

Przykładowo: załóżmy, że mieszkasz z jedną inną osobą. Szacujecie, że wasze zużycie papieru toaletowego nie odbiega od normy. Właśnie kupiłeś dwanaście paczek po dziesięć rolek papieru. Czy przesadziłeś z zakupami?

Nasz kalkulator wylicza, że ten zapas wystarczy wam na ponad siedem miesięcy, więc... tak, to chyba przesada. Okazuje się, że na czternastodniową kwarantannę w zupełności wystarczyłaby wam jedna paczka.

Dlaczego wszyscy wykupują papier toaletowy?

Niestety, wszystko sprowadza się do dezinformacji. Po sieci krążą nieprawdziwe artykuły - tzw. fake news - które przewidują zamknięcie wszystkich sklepów i odcięcie niektórych miast. Żadna z tych informacji nie jest prawdziwa. Jedyny przypadek, w którym nie wolno ci w ogóle opuszczać domu, to jeżeli obowiązuje cię czternastodniowa kwarantanna. Naturalnie, dobrym pomysłem jest zrobienie zapasów na kilka dni, by nie musieć chodzić na zakupy częściej, niż to konieczne - ale naprawdę nie ma potrzeby wykupywania wielomiesięcznego zapasu pasty do zębów albo papieru toaletowego.

Dla wielu osób robienie zapasów jest sposobem na poradzenie sobie z poczuciem leku i niepewności. Nie wiemy, co dokładnie wydarzy się w ciągu najbliższych tygodni, i jakie żniwo zbierze wirus (chociaż mamy całkiem solidne prognozy). Chomikowanie jest jednym ze sposobów na odzyskanie poczucia kontroli.

Pamiętajmy jednak, że chomikowanie papieru toaletowego nie zatrzyma koronawirusa. Jedyne, co możemy w ten sposób uzyskać, to nienawistne spojrzenia sąsiadów. Zamiast wykupywać cały papier z Lidla, spróbujmy zastosować się do sprawdzonych metod, które ograniczają zasięg epidemii: zostańmy w domu, często myjmy ręce, a w ramach rozluźnienia przeglądajmy memy o papierze toaletowym.

Autorka: Bogna Haponiuk

Oceń ten artykuł 0 1