hity na MAXXa
hity na MAXXa

Które nazwy w składzie produktu to określenia cukru? Oto lista

Cukier to bardzo powszechny składnik wielu produktów dostępnych do kupienia w sklepie. Jeśli starasz się go ograniczać, musisz wiedzieć, że nie zawsze funkcjonuje on pod swoją nazwą na etykiecie. W rzeczywistości istnieje bardzo wiele jego określeń.

fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

Cukier – jeden składnik, wiele nazw

Cukier to popularny składnik wielu produktów, na który trzeba szczególnie uważać. Jego nadmierne spożycie prowadzi do chorób, w tym cukrzycy, miażdżycy a nawet udaru mózgu. A jakie są limity? Według standardów WHO 10% wartości dziennego zapotrzebowania energetycznego może stanowić cukier, choć zaleca się obniżenie tego progu do 5%. Ważne jednak, że to wyliczenie całkowite – a więc nie tylko cukier dodawany do kawy, ale też ten, który znajduje się w ciastkach, płatkach śniadaniowych, dżemach czy gotowych sosach do obiadu. To dlatego warto czytać etykiety i składy, aby przekonać się, ile cukru jest w kupowanych przez nas produktach. Ale niestety nie zawsze łatwo znajdziemy go w spisie. Przyjrzyjmy się, pod jakimi nazwami – oprócz tej najbardziej znanej – funkcjonuje w przemyśle spożywczym.

Pod jakimi nazwami występuje cukier?

Na nasze nieszczęście cukier nie zawsze występuje pod swoją nazwą. To dlatego może wydawać się nam, że dany produkt go nie zawiera, a w rzeczywistości jest on obecny w składzie w innej formie. Na jakie nazwy warto więc zwrócić uwagę?

  • inne nazwy cukru: sacharoza, glukoza, fruktoza (w owocach), laktoza (w mleku), maltoza, dekstroza, maltodekstryna, skrobia;
  • syropy: glukozowy, glukozowo-fruktozowy, fruktozowy, kukurydziany, sucanat, sorghum;
  • rodzaje cukru: gronowy, brązowy, buraczany, palmowy, inwertowany, trzcinowy;
  • syropy z wysoką zawartością cukru: klonowy, z agawy, z brązowego ryżu, daktylowy, melasa;
  • produkty owocowe z cukrem: sok owocowy, koncentrat soku, zagęszczony sok owocowy;
  • miód i karmel.

Oto prawdziwe cukrowe bomby. W których produktach jest najwięcej cukru?
Cukier nie bez powodu nazywany jest dzisiaj „biaĹ‚Ä… Ĺ›miercią”. Jego nadmierne spoĹźycie jest przyczynÄ… zwiÄ™kszenia masy ciaĹ‚a, ale i powaĹźnych chorĂłb – np. cukrzycy. Unikanie sĹ‚odzenia kawy czy herbaty nie ochroni nas przed...

Oceń ten artykuł 0 0