Mamy szansę na prestiżową statuetkę? Polski kandydat do Oscara! Kiedy film trafi do amerykańskich kin?

Jakie są głosy krytyków? Wróżą nam Oscara? Premiera filmu "Żeby nie było śladów" odbyła się w trakcie 78. Festiwalu w Wenecji. To polski kandydat do Oscara w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Dzieło trafi na ekrany amerykańskich kin w lutym 2022 roku.

Jakie mamy szanse na oscarową nominację? 

Podczas Festiwalu w Wenecji film „Żeby nie było śladów” otrzymał nagrodę krytyków Premio Bisato d’Oro (best picture). Także zdobył polską statuetkę w Gdyni – Srebrne Lwy w głównym konkursie. Dzieło jest obsypywane rozmaitymi wyróżnieniami, co pomyślenie wróży dla polskiej kinematografii w globalnym rankingu. A czas posumowań tuż-tuż, bo ceremonia wręczenia Oscarów ma odbyć się 27 marca 2022 roku. Co ważne, film jest umieszczony na długiej liście dzieł, które mają szansę otrzymać nominacje do Nagród Akademii Filmowej. O tym, czy „Żeby nie było śladów” zostanie docenione w Hollywood dowiemy się już 8 lutego 2022 roku.

Kilka słów o fabule polskiego kandydata do Oscara…

Film opowiada o sprawie Grzegorza Przemyka, który walczył z reżimem komunistycznym. Winą za jego śmierć, władza chce obarczyć sanitariuszy pogotowia ratunkowego. To opowieść na podstawie bestsellerowego, nagrodzonego Literacką Nagroda NIKE reportażu Cezarego Łazarkiewicza. Maturzysta Grzegorz Przemyk, był synem opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej. W maju 1983 roku, chłopak został śmiertelnie pobity przez milicjantów. Jedynym świadkiem zbrodni jest przyjaciel Grzegorza, Jurek Popiel, który mimo panującego reżimu pragnie dowieść sprawiedliwości w sądzie.

Znakomita obsada zagwarantuje sukces?

W Jurka wcielił się Tomasz Ziętek. Barbarę Sadowską odegrała Sandra Korzeniak. W filmie możemy również podziwiać takich aktorów, jak: Maciej Damięcki, Aleksandra Konieczna, Agnieszka Grochowska, Mateusz Górski, Jacek Braciak, Tomasz Kot, czy Robert Więckiewicz

Źródło: PAP

Czytaj też:

Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego. Ostatnie pożegnanie reżysera "Samych swoich". Co wiemy o ceremonii?
W sobotę we Wrocławiu odbędzie się uroczysty pogrzeb wybitnego reżysera filmowego Sylwestra Chęcińskiego. Artysta zmarł w środę (8 grudnia) w wieku 91 lat. Jego najbardziej rozpoznawalne dzieła, to trylogia o Kargulach i Pawlakach. Pogrzeb będzie...

Oceń ten artykuł 0 0