Masz Samsunga? Grozi ci niebezpieczeństwo!

W smartfonach od Samsunga wykryto poważną lukę w zabezpieczeniach. Przez nią hackerzy mogą przejąć kontrolę nad urządzeniem bez twojej wiedzy. Nie dla wszystkich urządzeń jest ratunek.

Polak z pomocą gigantowi

Każdy producent smartfonów stara się zabezpieczyć swoje telefony przed atakami hakerskimi. Niekiedy firmy same po jakimś czasie znajdują luki w swoim kodzie i dzięki aktualizacjom oprogramowania naprawiają swoje błędy. W przypadku Samsunga poważną lukę w zabezpieczeniach odkrył dopiero użytkownik, Polak, Mateusz Jurczyk, który w lutym przekazał firmie informację o niebezpieczeństwie czyhającym na użytkowników południowokoreańskich smartfonów. Nie są to pierwsze kłopoty Samsunga z bezpieczeństwem ich urządzeń. W 2017 roku linie lotnicze zabraniały korzystać i ładować smartfonów tej firmy po tym, jak odkryto, że bateria w Samsungu Galaxy Note 7 może... wybuchnąć.

Co nam grozi?

Wykryta luka w zabezpieczeniach, choć wymaga nieco czasu, aby ją wykorzystać, to daje ogromne uprawnienia hakerowi. Problemem jest niestandardowy format obrazu Qmage (.qmg), który jest stosowany w smartfonach Samsunga od końca 2014 roku. Aby przeprowadzić skuteczny atak i obejść zabezpieczenia, niezbędne jest wysłanie od 30 do nawet 100 wiadomości MMS do potencjalnej ofiary, co może zająć ok. 1,5 godziny. W trakcie takiego ataku haker może wyciszyć powiadomienia na naszym telefonie, tak, że nie będziemy świadomi, że coś jest nie tak, a później uzyskać przejąć kontrolę nad urządzeniem.

Ratunek? Tak, ale nie dla wszystkich

Samsung zareagował na zgłoszony błąd i rozwiązał go w majowej aktualizacji systemu. Nie rozwiązuje to jednak problemu wszystkich smartfonów producenta., zagrożonych mogą być nadal miliony urządzeń. Wszystko dlatego, że aktualizację otrzymały tylko nowsze modele, wiele starszych i tańszych z nich nadal będzie podatnych na tego rodzaju ataki. Jednym z rozwiązań jest wyłączenie MMS-ów na swoim smartfonie. Niewykluczone, że zmiana aplikacji do odbierania wiadomości, na inną, niż systemowa, także może pomóc, jednak ten sposób nie został jeszcze potwierdzony jako całkowicie bezpieczny.

Użytkownicy WhatsAppa ofiarami hakerów. Za atakiem może stać izraelska firma
Użytkownicy WhatsApp'a padli ofiarą ataku hakerskiego. Taką informacje opublikowali właśnie właściciele aplikacji. Do ataku wykorzystano funkcję połączeń głosowych. Właściciele WhatsAppa zalecają użytkownikom jak najszybszą aktualizację.

Oceń ten artykuł 1 5

Ogólna ocena Masz Samsunga? Grozi ci niebezpieczeństwo! to: 16% / 100%, uzyskana z: 6 głosów.