Montreal wdraża AI do metra. Sztuczna inteligencja ma chronić pasażerów

Montreal zapoczątkował przełomowy projekt, który ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na stacjach metra. Sztuczna inteligencja ma wykrywać osoby znajdujące się w sytuacji kryzysowej. Kluczowym zadaniem tego nowoczesnego systemu jest wczesne rozpoznawanie osób, które mogą być w głębokim stresie lub rozważać samobójstwo.

Metro w Montrealu, fot. Shutterstock/Benoit Daoust
Metro w Montrealu, fot. Shutterstock/Benoit Daoust

Działanie oprogramowania opiera się na około 2 tysiącach kamer rozmieszczonych na stacjach metra w Montrealu. Sztuczna inteligencja analizuje rejestrowany obraz w poszukiwaniu osób, które mogą znajdować się w głębokim stresie lub rozważać podjęcie próby samobójczej.

Mamy wskazówki, ale oczywiście człowiek nie jest w stanie monitorować setek ekranów przez cały dzień, by identyfikować takie zachowania

– tłumaczy profesor Brian Mishara, światowej sławy specjalista w dziedzinie prewencji samobójstw.

Jak to ma działać?

AI nie używa algorytmów rozpoznawania twarzy, lecz skupia się na obserwacji zachowań. Do kluczowych sygnałów ostrzegawczych zalicza się m.in.: długie wpatrywanie się w głąb tunelu, częste podchodzenie do krawędzi peronu czy pozwalanie na odjazd wielu pociągom bez wsiadania.

To mogą być wskazówki zapowiadające próbę samobójczą

– mówi profesor Wassim Bouachir z Uniwersytetu TÉLUQ.

Projekt jest obecnie w fazie pilotażowej, jednak jego twórcy mają ambitne plany na przyszłość. Ostateczny algorytm dla AI ma umożliwić np. uprzedzanie ochrony na stacjach metra lub nawet alarmowanie maszynistów o konieczności zatrzymania pociągu przed wjazdem na stację. Bouachir przewiduje, że po dwóch latach testów system będzie gotowy do wdrożenia.

AI nie miałaby oporów przed zrzuceniem bomby. Nawet przy neutralnym konflikcie
Sztuczna inteligencja zadziwia świat swoimi możliwościami, ale czy jesteśmy gotowi na wszystko, co przynosi? Najnowsze badania opublikowane na platformie arXiv rzucają nowe światło na wykorzystanie AI w symulacjach wojennych, a wnioski...

Źródło: RMF MAXX/PAP

Oceń ten artykuł 0 0