Myjesz się tylko przed wejściem do basenu? Możesz mieć potem problemy!

Myć się przed i po wejściu do wody? Niestety, nie wszyscy użytkownicy basenów to robią. Skutki mogą być zgubne dla naszego zdrowia i niewiele osób o tym pamięta. Dlaczego to tak ważne?

Dlaczego trzeba myć się przed i po kapieli w basenie? Fot. shutterstock.com

Woda na basenach, mimo regularnego oczyszczania, często jest siedliskiem bakterii, takich jak gronkowiec czy E. Coli. Kontrole sanepidu nie pozostawiają złudzeń – zaniedbania w higienie osobistej mogą mieć poważne konsekwencje. Wchodzenie do wody bez uprzedniego prysznica to błąd. Niestety, nadal wiele osób tego nie robi.

Mimo wyraźnych zaleceń, nie wszyscy użytkownicy basenów stosują się do zasad higieny, które nakazują umycie całego ciała przed wejściem do wody. Zaskakujące mogą być dane Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom USA, z których wynika, że ludzie mogą mieć na sobie średnio 0,14 grama fekaliów.

Higiena na basenie to podstawa

Chlorowanie wody na basenie skutecznie zabija wszelkie zarazki? To prawda, że chlor jest najpopularniejszym i jednym z najefektywniejszych sposobów dezynfekcji wody w basenach. Jednak nie wszystkie mikroorganizmy są natychmiastowo zneutralizowane, a co więcej, niektóre z nich mogą nawet przetrwać proces chlorowania.

Wychodząc z basenu, nie zapomnij o prysznicu. Zmyj z siebie chlor i inne drobnoustroje, z którymi przyszło Ci się zetknąć. Amoniak, obecny w pocie i moczu, reagując z chlorem, może powodować podrażnienia – kolejny powód, by po kąpieli dobrze się umyć.

Myć się przed i po kąpieli w basenie?

Przed wejściem do basenu konieczne jest dokładne umycie całego ciała mydłem, usunięcie z twarzy makijażu oraz użycie czystego stroju kąpielowego. Pamiętaj również o specjalnej pieluszce dla dziecka i ochronie włosów przed zanieczyszczeniami.

Czego nie robić na basenie?

Podczas korzystania z basenu nie zapominaj o dezynfekcji stóp w brodziku. Pominięcie tego kroku zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się grzybic i innych zakażeń. Pamiętaj, by nigdy nie załatwiać potrzeb fizjologicznych w wodzie – bakterie z moczu i kału mogą prowadzić do poważnych infekcji.

Źródło: www.gov.pl

Oceń ten artykuł 0 1