Nie żyje "Szatan z siódmej klasy". Zmarł aktor Józef Skwark

Nie żyje polski aktor Józef Skwark, którego publiczność znała m. in. z ekranizacji "Szatana z siódmej klasy". To on wcielał się w tytułowego bohatera. Skwark miał też na swoim koncie role w popularnych serialach jak "Plebania" czy "Pierwsza miłość".

Józef Skwark nie żyje

Nie żyje Józef Skwark – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i reżyser teatralny, któremu ogólnopolską rozpoznawalność i sympatię publiczności przyniosła główna rola w filmie „Szatan z siódmej klasy”. O śmierci artysty informuje na swojej stronie e-teatr.pl. Skwark zmarł w piątek 25 listopada w wieku 84 lat. Szczegóły dotyczące ostatniego pożegnania nie są jeszcze znane.

Kim był Józef Skwark?

Józef Skwark urodził się 1 stycznia 1938 roku w Balicach. Kształcił się na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, który ukończył w 1961 roku. W 1979 roku został absolwentem Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Skwark zadebiutował w 1960 roku na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi rolą Puka w inscenizacji „Snu nocy letniej” Williama Shakespeare’a. W tym samym roku na ekrany trafił jego pierwszy film – od razu z główną rolą. To właśnie występ jako Adam Cisowski w „Szatanie z siódmej klasy” z 1960 roku, ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego, przysporzył mu popularności i sympatii widzów.

Jako aktor i reżyser związany był z wieloma scenami w całej Polsce, m. in. z Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie, Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Teatrem Narodowym w Warszawie – przypomina e-teatr.pl. Występował także w spektaklach Teatru Telewizji.

Publiczność telewizyjna znała go też z wielu popularnych seriali, m. in. „Plebanii”, w której grał księdza Zygmunta. Występował również w „Pierwszej miłości”, w której wcielał się w postać Teodora, sąsiada Kingi i Artura Kulczyckich. Ponadto zagrał w produkcjach takich jak: „Klan”, „Dwie strony medalu”, „Wszystko przed nami”, „Belle Epoque”, „Wojenne dziewczyny”, „Na syngale”.

Józef Skwark w 2016 roku, fot. AKPA

Oceń ten artykuł 0 1