Odłamki 23-tonowej rakiety spadną na Ziemię. Nie wiadomo, gdzie dokładnie wylądują!

Stacja CNN podała, że odłamki chińskiej rakiety mają uderzyć w Ziemię w przyszłym tygodniu. Niestety naukowcy nie potrafią dokładnie przewidzieć, gdzie uderzą. Czy zagrażają ludzkości?

Odłamki rakiety spadną na Ziemię

W niedzielę z wyspy Hajnan, leżącej na Morzu Południowochińskim, wystartowała rakieta Long March 5B. Licząca 23 tony maszyna jest odpowiedzialna za przetransportowanie modułu laboratoryjnego Wentian. Rakieta wykonała zadanie i moduł dotarł już do chińskiej bazy kosminczej. Okazuje się jednak, że maszyna rozpoczęła niekontrolowane opadanie w stronę Ziemi. Nie jest jasne, gdzie wyląduje. Dowództwo Kosmiczne USA informuje, że będzie śledzić trajektorię fragmentów rakiety. Nie wiadomo dokładnie też kiedy wlecą one w atmosferę ziemską. W oparciu o zmieniające się warunki atmosferyczne przewiduje się, że nastąpi to około 1 sierpnia.

To metalowy przedmiot o wadze 20 ton. Chociaż rozpadnie się, gdy wejdzie do atmosfery, wiele kawałków, a niektóre z nich dość duże, dotrze na powierzchnię Ziemi - powiedział Michael Byers, profesor z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.

Chińskie śmieci w kosmosie

To już trzeci raz, gdy Chiny zostają oskarżone o nieodpowiednie postępowanie z kosmicznymi śmieciami. W 2020 roku ważący prawie 20 ton rdzeń chińskiej rakiety ponownie wszedł w atmosferę ziemską. Niekontrolowany przez nikogo przeleciał nad Los Angeles i Nowym Jorkiem, aby ostatecznie wpaść do Oceanu Atlantyckiego. Byers wyjaśnia, że takie odpadki mogą powodować szkody, jeśli wylądują na zamieszkałych regionach. Profesor podkreślił, że cały czas wzrasta ich liczba.

Tego ryzyka można całkowicie uniknąć, ponieważ istnieją obecnie technologie i projekty misji, które mogą zapewnić kontrolowane powroty (zwykle do odległych obszarów oceanów) zamiast niekontrolowanych, a zatem całkowicie losowych - stwierdził.

Astronauta próbował wycisnąć mokrą ściereczkę w kosmosie. Niebywałe, co się stało! [WIDEO]
W kosmosie wiele rzeczy zachowuje się inaczej niż na naszej planecie. Nie bez powodu nagrania astronautów z kosmicznych statków cieszą się taką popularnością! Jednym z nich jest film, na którym...

NASA pokazało pierwszą fotografię z teleskopu Jamesa Webba. To przełomowy moment w badaniach kosmosu! [ZDJĘCIE]
12 lipca 2022 roku przejdzie do historii badań kosmicznych. Naukowcy z NASA właśnie opublikowali jedyne tak wyraźne zdjęcie kosmosu. Zostało zrobione przez teleskop Jamesa Webba. Jak wygląda?

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze