Pierwszy dzień jesieni tuż tuż! Kiedy nastąpi równonoc? [KALENDARZ]

Niskie temperatury i opady deszczu coraz częściej pojawiające się w ciągu dnia oznaczają, że nadchodzi jesień! Kiedy rozpocznie się kalendarzowa, a kiedy astronomiczna pora roku? Na co będzie trzeba się przygotować?

Pierwszy dzień jesieni 2022

1 września 2022 rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Na kalendarzową i astronomiczną trzeba było poczekać, jednak nadejdą one tuż tuż – jak się okazuje, nawet tego samego dnia, bo już jutro, 23 września. O ile jesień kalendarzowa zawsze rozpoczyna się tego dnia, o tyle data astronomicznej jest zmienna, ponieważ zależy od położenia Ziemi względem Słońca. Nasza planeta przejdzie przez punkt Wagi 23 września o 3:03 i tym samym rozpocznie się astronomiczna jesień! Zakończy się natomiast 21 grudnia.

Równonoc jesienna 2022

Charakterystycznymi momentami poszczególnych pór roku są przesilenia i równonoce. Po lecie, kiedy to cieszyliśmy się znacznie dłuższym dniem, nadchodzi jesień. Słońce zachodzi dużo wcześniej, a ciekawym punktem kulminacyjnym tego procesu będzie zrównanie długości dnia i nocy, które to będą trwać po 12 godzin. W tym roku jesienna równonoc będzie miała miejsce 25 września.

Jesień 2022. Co zobaczymy na niebie?

Już teraz warto wiedzieć o niektórych zjawiskach astronomicznych, które będzie można zaobserwować w trakcie tegorocznej jesieni:

  • Na przełomie września i października, kiedy spojrzymy w niebo wczesnym rankiem, zobaczymy Merkurego,
  • Pod koniec jesieni, na wieczornym niebie będzie można dostrzec Wenus,
  • W końcówce września będzie można zobaczyć Marsa. Wystarczy spojrzeć w niebo od godziny 21:30,
  • 25 października nastąpi częściowe zaćmienie Słońca, które będzie można oglądać z Polski. Warto pamiętać o odpowiedniej ochronie w trakcie patrzenia na gwiazdę!
  • 8 listopada nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca, jednak obserwacja z terenów naszego kraju będzie niemożliwa
  • Największą szansę na zaobserwowanie roju meteorów będziemy mieć od 4 do 17 grudnia, kiedy to nocne niebo przecinać będą Geminidy
  • 9 października, 8 listopada i 8 grudnia będą pełnie Księżyca
  • 25 września, 25 października i 23 listopada Księżyc będzie w nowiu

Jesień to dość chłodna pora roku. Sprawdź konieczne, jakie kulinarne przpeisy pomogą ci się rozgrzać!

20 potraw, które rozgrzeją po jesiennym spacerze!
Na zewnątrz iście jesienna pogoda? Deszcz i chłód. Ogrzać możemy się posiłkiem. Co jeść, żeby zatrzymać ciepło?

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze