Popularna sieć kin ogłosi bankructwo? To skutki pandemii i ogromnego długu

Media właśnie podały informację o tym, że popularna sieć kin - Cinema City, może być w poważnych kłopotach. Okazuje się, że firma ma długi, a pandemia tylko pogorszyła sytuację. Czy kinowy gigant zniknie z Polski? Szczegóły poniżej!

Upadek giganta?

Cinemaworld to brytyjski konglomerat rozrywkowy, który swoją siedzbę ma w Anglii. Jest to druga co do wielkości sieć kin na świecie. Obecnie ma 751 multipleksów. W 2014 roku połączyła się z Cinema City International. Chociaż koncern przez lata radził sobie wspaniale, to okazuje się, że teraz ma kłopoty. "The Wall Street Journal" ogłosił, że Cinemaworld zamierza złożyć wniosek o upadłość w USA oraz Wielkiej Brytanii. To efekt niskie frekwencji w kinach po pandemii. Obroty nie zdążyły odbić się wystarczająco szybko po okresie lockdownu. Kolejną przyczyną są ogromne długie firmy.

Potężne zadłużenie

 Z doniesień mediów wynika, że zadłużenie firmy sięga prawie 5 mld funtów. Jeszcze przed pandemią Cinemaworld warte było 4,4 mld funtów. W 2020 roku spółka zanotowała stratę w wysokości 3 mld dolarów, a w zeszłym roku 708 mln. Dług netto Cineworld na koniec 2021 r. wynosił 10,71 mld dol., z czego do spłaty w ciągu 12 miesięcy jest kwota 1,56 mld dol. Po informacji o ogłoszeniu bankructwa, wartość giełdowa spółki spadła niemal o połowę. Akcje koncernu potaniały o 58,3 proc. do 4,07 dol. za akcję. Na razie nie wiadomo, jaki los czeka polskie multipleksy Cinema City, które są w większości dużych miast. Sieć kin nie skomentowała doniesień o bankructwie, ale ogłosiła, że szuka inwestora.

Kultowy podkład znika z drogerii. Marka kosmetyczna ogłosiła bankructwo
Jedna z popularnych marek kosmetycznych właśnie ogłosiła swoja upadłość. Jak podaje Reuters firma stała się ofiarą zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw. O kogo chodzi?

"Thor: Miłość i grom" stał się światowym sukcesem. Ile zarobił film 10 dni po premierze?
Fani Marvela zacierają ręce. 8 lipca miała premierę najnowsza produkcja studia - "Thor: Miłość i grom". Film szybko stał się kasowym hitem. Ile zdążył już zarobić i kiedy trafi do...

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze