Przedłużono obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego. Co to oznacza?

Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP będzie obowiązywał dłużej w całym kraju. W woj. lubelskim i podkarpackim przedłużono też ważność stopnia alarmowego BRAVO. Co oznaczają ogłoszone alarmy?

Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP przedłużony do końca marca

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało na Twitterze komunikat dotyczący przedłużenia okresu obowiązywania stopni alarmowych. W całym kraju wciąż będzie ważny trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Z kolei w województwie lubelskim i podkarpackim dalej obowiązuje drugi stopień alarmowy BRAVO. Zarządzenia w tej sprawie podpisał już Premier Mateusz Morawiecki. Ostrzeżenie będzie obowiązywało do końca marca.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego i podkarpackiego oraz trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju. Stopnie będą obowiązywały do 31 marca 2022 r. do godz. 23:59

– podaje RCB.

Stopnie alarmowe wprowadza się w przypadku stwierdzenia zagrożenia atakiem terrorystycznym. Z kolei stopień alarmowy CRP ogłasza się, gdy istnieje ryzyko ataku cybernetycznego.

CHARLIE-CRP i BRAVO-CRP. Co oznaczają te stopnie alarmowe?

Stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia lub odwołuje premier. Wyróżnia się cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Drugi stopień alarmowy BRAVO ogłaszany jest m.in. w przypadku pojawienia się zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia ataku terrorystycznego, jednak jego konkretny cel nie został jeszcze zidentyfikowany. Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP wprowadza się m.in. w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego cel ataku cybernetycznego, bądź gdy uzyska się wiarygodne informacje o planowanym zdarzeniu.

Stopnie alarmowe są wprowadzane przede wszystkim dla administracji publicznej, która w tym czasie powinna wdrożyć dodatkowe procedury chroniące przed ewentualnym atakiem. Nie oznacza to jednak, że nie musimy zachowywać czujności. Co powinno zwrócić naszą uwagę?

Każdy taki incydent powinien zostać zgłoszony na numer alarmowy 112 lub na Policję.

Autor: Hubert Wiączkowski

Komentarze
Czytaj jeszcze: