Różowy październik. To nie czas dla raka!

W tym miesiącu - październiku - jest rozpowszechniana i nagłaśniana naprawdę ważna kwestia, związana z niebagatelną profilaktyką i diagnostyką piersi, w celu wykrycia zmian nowotworowych u kobiet. Współcześnie,dzięki technologiom, postępowi medycyny i częstym, regularnym badaniom, guzy rakowe są wykrywane na bardzo wczesnych etapach. To niebywale zwiększa szanse na skuteczne ich zwalczenie. Jak często należny się badać? Z pewnością częściej niż tego tylko od święta. A także, jak funkcjonuje akcja "różowa wstążka"?

Cała prawda o raku piersi

Nowotwór piersi jest najczęściej występującym guzem złośliwym u kobiet. Odpowiednio wczesne wykrycie oraz rozpoznanie zmian w piersi, daje szansę na zmniejszenie umieralności. Tutaj najistotniejszą rolę odgrywa profilaktyka. Bardzo wiele kobiet ma świadomość wykonywania mammografii i USG piersi. Jednak wciąż mnóstwo pacjentek bada się niesystematycznie. A to regularna profilaktyka jest kluczowa.

Jak często trzeba się badać?

Gdy osiągnie się 20 lat, należy regularnie, co miesiąc wykonywać samobadanie piersi. Jedno z pierwszych badań mammograficznych warto zrobić przed 40. rokiem życia. Z reguły, tuż przed upływem 50 lat, trzeba powtarzać  specjalistyczne badanie mammograficzne co 2 lata. W późniejszych okresach życia zaleca się coroczną profilaktykę.

Co zwiększa ryzyko wystąpienia choroby? 

Czynniki, które mogą mieć wpływ na zwiększone ryzyko powstania nowotworów, są głównie: przedział wiekowy (między 50, a 69. rokiem życia) i płeć (rak najczęściej dotyka kobiet). Znaczenie mają także obciążenia genetyczne, zatem występowanie guzów nowotworowych wśród najbliższej rodziny. Oddziaływanie może mieć również dość wczesna, pierwsza miesiączka (przed 12. rokiem życia) albo późna menopauza (np. po 55 latach). Powodem bywa też bezdzietność lub urodzenie pierwszego dziecka po 35. roku życia.

Różowa wstążka jako symbol

Różowa wstążka jest międzynarodowym znakiem walki z rakiem piersi. Podstawowym celem tej akcji jest uświadomienie kobiet, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie i regularne zwracanie uwagi na wszelkie zmiany, mogące świadczyć o nowotworze piersi. Przedsięwzięcie „różowa wstążka” obejmuje: zapobieganie, wykrywanie, leczenie i pielęgnację piersi.

Czytaj też:

Wraca wirus RSV. Narażone noworodki, niemowlęta i małe dzieci
Respiratory Syncytial Virus wywołuje infekcje układu oddechowego. Do objawów należą m.in. gorączka, nasilający się kaszel, katar, duszności. Przenosi się drogą kropelkową. Dla dzieci urodzonych przedwcześnie może być on śmiertelnie groźny.

Oceń ten artykuł 1 0

Ogólna ocena Różowy październik. To nie czas dla raka! to: 100% / 100%, uzyskana z: 1 głosów.
Komentarze