Święto Wszystkich Świętych – trzeba iść na Mszę świętą?

Część świąt nakłada na wiernych pewne obowiązki. Jednym z nich jest konieczność uczestniczenia we Mszy świętej. Jak to jest w przypadku Wszystkich Świętych?

Bliscy i dalecy

1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Tego dnia wspomina się świętych, zarówno tych beatyfikowanych (błogosławionych) i kanonizowanych (świętych), ale także zmarłych przyjaciół i bliskich. Za pośrednictwem świętych uznanych oficjalnie przez Kościół na co dzień wierni wypraszają łaski u Boga. Stanowią oni również powszechny przykład do naśladowania.

Święto nakazane

Święto Wszystkich Świętych znajduje się na liście świąt nakazanych. To oznacza, że katolicy mają w ten dzień obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej. Oczywiście wierni zobowiązani są także, do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę. Do świąt nakazanych w Polsce należą:

  1. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - 1 stycznia,
  2. Trzech Króli - 6 stycznia
  3. Boże Ciało
  4. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia,
  5. Uroczystość Wszystkich Świętych -  1 listopada,
  6. Boże Narodzenie - 25 grudnia,

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego i Wniebowstąpienie Pańskie są również świętami nakazanymi,  ale przypadają w niedzielę, więc nie zostały uwzględnione na liście.

Kodeks Prawa Kanonicznego

Dodatkowo istnieje w Kodeksie Prawa Kanonicznego zapis mówiący o ewentualnym uczestnictwie we Mszy dzień przed świętem:

Kanon 1248 § 1: Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Źródło: Ekai.pl

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze