Tajemnice tarota. Dlaczego używa się go do przepowiadania przyszłości?

Tarot kojarzy nam się z przepowiadaniem przeszłości i zapewne słyszały o nim nawet osoby, które nie interesują się lub nie wierzą w ezoterykę. Ale skąd wzięły się te unikatowe karty? I czy zostały stworzone specjalnie po to, by przepowiadać przyszłość?

Czym jest tarot?

Zanim jednak zajmiemy się tematem historii tarota i jego wykorzystaniem w ezoteryce, trzeba najpierw wyjaśnić, czym on jest i w jaki sposób różni się od zwykłej tali kart. Ta najlepiej nam znana składa się ona z 52 kart i dzieli się na 4 kolory: piki, trefle, karo i kiery. Każdy z nich liczy po 13 kart, od Asa do 10 i trzy figury: walet, dama i król. Z kolei w talii tarota pojawia się wiele dodatkowych kart, a ich całkowita liczba to 78. Dzieli się na dwie grupy:

fot. Shutterstock

Tak jak w przypadku większości starych gier, nie da się z całą pewnością stwierdzić, kto wymyślił karty do tarota. Jednak popularność zyskały w okresie średniowiecza i renesansu. Co ciekawe, na samym początku wcale nie służyły do przepowiadania przyszłości.

Tarot – rozrywka i ezoteryka

Na samym początku tarot był wykorzystywany w celach czysto rozrywkowych. Grano nim w różnorakie odmiany gier karcianych, a poszczególne rejony miały często swoje lokalne zasady i rodzaje talii. Często same obrazy były unikatowe dla danych miast, a możni posiadali bogato zdobione talie. Ilustracje na kartach zapewne mocno działały na wyobraźnie ówczesnych ludzi, którzy byli w dużej mierze niepiśmienni. W takim razie, w jaki sposób tarot został powiązany z ezoteryką?

Otóż dla części ludzi tajemnicze ilustracje na kartach musiały mieć głębsze znaczenie. Waląca się wieża, diabeł czy pustelnik jakoś nie pasowały im do funkcji rozrywkowej. I tak jak w przypadku powstania kart, nie da się dokładnie powiedzieć, kiedy zaczęto z nich wróżyć. Pierwszy kompletny przewodnik do czytania kart tarota opublikował w XVIII wieku francuski okultysta Jean-Baptiste Alliette, znany również jako Etteilla. I od tego momentu tarot zaczął zdobywać popularność jako narzędzie do przepowiadania przyszłości. Każda z kart zdobyła swoje unikatowe znaczenie, a symbole zaczęły odpowiadać czterem żywiołom.

fot. Shutterstock

Tarot dzisiaj

Na koniec warto jednak zaznaczyć, że choć tarot jest obecnie kojarzony niemal wyłącznie z ezoteryką, to we Francji czy Włoszech wciąż używa się go w celach czysto rozrywkowych. Choć te współczesne, w odróżnieniu od talii do przepowiadania przyszłości, nie mają już ilustracji Papieża czy Fortuny. Zastąpiły je sceny z życia codziennego.

Autor: Jan Olbratowski

Komentarze
Czytaj jeszcze: