To dzieje się po rzuceniu palenia. Pierwsze zmiany da się odczuć po 20 minutach

Papierosy pali regularnie co piąty Polak. Rzucenie tego nałogu ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jak podaje GIS, pierwsze efekty można już odczuć po 20 minutach.

Co piąty Polak jest nałogowym palaczem

Tak wynika z badań, które Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło w 2019 roku. Wówczas 21% mieszkańców naszego kraju deklarowało, że pali regularnie. Z kolei 5% Polaków przyznało, że pali okazjonalnie.

Odsetek palaczy spada jednak z roku na rok. Z pewnością przyczyniła się do tego tzw. ustawa antynikotynowa, która zakazała palenia papierosów w miejscach publicznych, takich jak: bary, restauracje czy środki transportu publicznego.

Jakie korzyści ma rzucenie palenia?

Pożegnanie się z nałogiem palenia ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Nieprzyjemny zapach, duszący kaszel czy poprawa samopoczucia – to tylko kilka rzeczy, które znikają po rezygnacji z papierosów. Rzucenie nałogu odczuje także nasz portfel – zostanie w nim bowiem więcej pieniędzy.

Główny Inspektorat Sanitarny postanowił przybliżyć, jakie korzyści dla naszego organizmu ma rezygnacja z palenia papierosów. Okazuje się, że pierwsze efekty da się odczuć już po około 20 minutach. Wszystkie ryzyka chorób związanych z paleniem znikają jednak całkowicie dopiero po 15 latach.

Co dzieje się w naszym organizmie po zapaleniu ostatniego papierosa?

  • 20 minut: obniża się tętno;
  • 12 godzin: poziom tlenu we krwi wzrasta, a tlenku węgla maleje;
  • 2 tygodnie – 3 miesiące: ryzyko zawału serca zaczyna spadać, a płuca się oczyszczają;
  • 1-9 miesięcy: zmniejsza się kaszel i duszności;
  • 1 rok: ryzyko choroby wieńcowej zmniejsza się o połowę w porównaniu do palaczy;
  • 5 lat: ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu osób niepalących po 5-15 latach od rzucenia palenia;
  • 10 lat: współczynnik umieralności na raka płuc jest o połowę niższy niż u palaczy;
  • 15 lat: ryzyko choroby wieńcowej wraca do poziomu osoby niepalącej.

Czy można iść z psem do restauracji? Wiadomo, co na ten temat sądzi sanepid
Od pewnego czasu w sieci dyskutuje się na temat wprowadzania psów do sklepów czy restauracji. Co na ten temat sądzi Główny Inspektorat Sanitarny? Odpowiedź może zaskoczyć.

Oceń ten artykuł 2 0

Ogólna ocena To dzieje się po rzuceniu palenia. Pierwsze zmiany da się odczuć po 20 minutach to: 100% / 100%, uzyskana z: 2 głosów.