Ukraina wygrywa Eurowizję 2022! Które miejsce zajął Krystian Ochman z Polski?

14 maja w Turynie odbył się finał 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. Jak poradził sobie występujący w biało-czerwonych barwach Krystian Ochman? Tak wysoko w klasyfikacji od dawna nie był żaden reprezentant Polski. Które miejsce zajęła jego piosenka "River"?

Eurowizja 2022. Finał konkursu za nami

W sobotę 14 maja w Turynie odbył się finał 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. W koncercie, który rozpoczął się o godzinie 21.00 czasu środkowoeuropejskiego, wzięli udział przedstawiciele 25 krajów – 20 z nich zakwalifikowało się z dwóch półfinałów (10 i 12 maja), pozostali to zaś przedstawiciele państw tzw. Wielkiej Piątki, czyli Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. Mają oni zagwarantowane miejsce w finale.

Krystian Ochman, który reprezentował nasz kraj z utworem „River”, zakwalifikował się do sobotniego koncertu z drugiego półfinału. To pierwszy raz od 2017 roku, gdy Polska znalazła się w finale Eurowizji. Ochman wystąpił na scenie jako dwudziesty trzeci. Tak prezentowała się pełna lista startowa.

 Kolejność występów w finale 66. Konkursu Piosenki Eurowizji:

  1. Czechy: We Are Domi – „Lights Off”
  2. Rumunia: WRS – „Llamame”
  3. Portugalia: MARO – „Saudade, saudade”
  4. Finlandia: The Rasmus – „Jezebel”
  5. Szwajcaria: Marius Bear – „Boys Do Cry”
  6. Francja: Alvan & Ahez – „Fulenn”
  7. Norwegia: Subwoolfer – „Give That Wolf a Banana”
  8. Armenia: Rosa Linn – „Snap”
  9. Włochy: Mahmood & Blanco – „Brividi”
  10. Hiszpania: Chanel – „SloMo”
  11. Holandia: S10 – „De diepte”
  12. Ukraina: Kalush Orchestra – „Stefania”
  13. Niemcy: Malik Harris – „Rockstars”
  14. Litwa: Monika Liu – „Sentimentai”
  15. Azerbejdżan: Nadir Rustamli – „Fade to Black”
  16. Belgia: Jeremie Makiese – „Miss You”
  17. Grecja: Amanda Georgiadi Tenfjord – „Die Together”
  18. Islandia: Systur – „Með hækkandi sól”
  19. Mołdawia: Zdob si Zdub & Advahov Brothers – „Trenuletul”
  20. Szwecja: Cornelia Jakobs – „Hold Me Closer”
  21. Australia: Sheldon Riley – „Not the Same”
  22. Wielka Brytania: Sam Ryder – „Space Man”
  23. Polska: Ochman – „River”
  24. Serbia: Konstrakta – „In corpore sano”
  25. Estonia: Stefan – „Hope”

Eurowizja 2022. Poznaliśmy zwycięzcę

Na wyniki 66. Konkursu Piosenki Eurowizji złożyły się punkty zdobyte przez uczestników w głosowaniu jurorów oraz publiczności. Jako pierwsze zostały przedstawione głosy jurorów. W tym głosowaniu pierwsze miejsce przypadło Wielkiej Brytanii, drugie zajęła Szwecja, trzecie natomiast – Hiszpania. Krystian Ochman u międzynarodowego jury zajął czternaste miejsce.

Następnie ogłoszono wyniki głosowania widzów. Wtedy wszystko stało się jasne. 66. Konkurs Piosenki Eurowizji w Turynie wygrała Ukraina! Drugie miejsce przypadło Wielkiej Brytanii, a trzecie – Hiszpanii. Krystian Ochman otrzymał od widzów 105 punktów i ostatecznie zajął dwunaste miejsce z 151 punktami.

Pełne wyniki finału 66. Konkursu Piosenki Eurowizji:

Eurowizja 2022. Zwycięstwo Ukrainy

Reprezentujący Ukrainę zespół Kalush Orchestra wystąpił jako dwunasty podczas sobotniego finału 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. Gdy grupa wykonała wzruszający utwór „Stefania”, w arenie PalaOlimpico w Turynie rozległ się gromki aplauz. Tuż po występie lider zespołu wykrzyczał ze sceny swój apel do całej Europy:

Pomóżcie Ukrainie. Pomóżcie Mariupolowi. Pomóżcie Azowstalowi. Teraz!

To właśnie reprezentanci Ukrainy byli największymi faworytami tegorocznej Eurowizji. Bukmacherzy dawali im im aż 60% szans na zwycięstwo.  Dodajmy, że grupa Kalush Orchestra początkowo miała w ogóle nie jechać na Eurowizję. Ukraińskie preselekcje wygrała bowiem Alina Pash, oni zaś zajęli drugie miejsce. Pash ostatecznie wycofała się z reprezentowania swojego kraju ze względu na aferę, która rozpętała się wokół jej podróży na Krym. Wówczas zastąpili ją wykonawcy utworu „Stefania”.

Oceń ten artykuł 1 2

Ogólna ocena Ukraina wygrywa Eurowizję 2022! Które miejsce zajął Krystian Ochman z Polski? to: 33% / 100%, uzyskana z: 3 głosów.