W sieci robi się niebezpiecznie. Alarmujące wieści z Ministerstwa Cyfryzacji

Internet staje się coraz bardziej niebezpiecznym miejscem. W ostatnim czasie, jak alarmuje Minister Cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, można zaobserwować zaskakującą eskalację liczby incydentów krytycznych w cyberprzestrzeni. Dane są naprawdę niepokojące.

zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/Pungu x
zdjęcie ilustracyjne, fot. Shutterstock/Pungu x

W ostatnim czasie obserwujemy zaskakującą eskalację liczby incydentów krytycznych w cyberprzestrzeni. Rok do roku jest to wzrost o 100 proc. A pierwszy kwartał 2024 roku wskazuje, że tych incydentów w tym roku będzie jeszcze więcej

– alarmuje Minister Cyfryzacji.

"Mamy sytuację trudną i krytyczną"

Polska staje teraz przed koniecznością zabezpieczenia swojej infrastruktury i obywateli przed coraz bardziej zaawansowanymi zagrożeniami.

Mamy sytuację trudną i krytyczną [...]. Obecny rząd czyni starania, żeby Polaków przygotować na różne sytuacje, oczywiście wskazując, że jest bezpiecznie

– zaznacza szef resortu cyfryzacji.

W odpowiedzi na rosnące zagrożenie, Polska wdraża dyrektywę o usługach cyfrowych, mającą na celu przeciwdziałanie dezinformacji. Kluczowym elementem jest współpraca z serwisami społecznościowymi, które działają w naszym kraju.

Po to są duże platformy społecznościowe, które chcą uchodzić za godne zaufania, żeby podnosiły poziom bezpieczeństwa i informacji i brały za to współodpowiedzialność

– podkreśla Gawkowski.

Podjęliśmy działania, mające zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną, nowelizujemy ustawę o krajowym systemie bezpieczeństwa, chcemy wzmocnić rolę koordynacji cyberbezpieczeństwa

– dodaje.

Dbajcie o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

W obliczu tych wyzwań rząd zapowiada, że w 2024 roku powinna być już procedowana przez Sejm ustawa o usługach cyfrowych, co jest kolejnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Pamiętajmy, że spora część naszego życia obecnie toczy się online, dlatego ochrona cyberprzestrzeni staje się tak samo ważna jak zapewnienie bezpieczeństwa na ulicach.

Kopia zapasowa nie powinna być tylko tu. Cyberprzestępcy mogą się do niej dorwać
Wykonywanie kopii zapasowej powinno być normą. Niestety, jeśli robimy ją na dysku twardym na naszym komputerze, możemy narazić się na kłopoty. Wzrasta bowiem liczba ataków na backupy zapisywanych danych.

Źródło: RMF MAXX/PAP

Oceń ten artykuł 1 0

Ogólna ocena W sieci robi się niebezpiecznie. Alarmujące wieści z Ministerstwa Cyfryzacji to: 100% / 100%, uzyskana z: 1 głosów.