Włoski wulkan Etna znowu się obudził: erupcja trwa! [WIDEO]

Mieszkańcy Włoch przeżywają chwile grozy! Najaktywniejszy wulkan na terenie ich państwa ponownie rozpoczął erupcję. W sieci na bieżąco pojawiają się nagrania i zdjęcia ukazujące potęgę tej siły natury!

Etna: wulkan, który budzi się regularnie

Etna to wulkan położony na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a jego obszary są chronione przez znajdujący się tam park regionalny. Etna to również najwyższy i największy stożek wulkaniczny w Europie, a także drugi najbardziej aktywny wulkan na świecie. Dlatego erupcje Etny zagrażają mieszkańcom z okolic, którzy do regularnego budzenia się wulkanu przywykli: w samym 2021 roku Sycylijczycy doświadczyli ponad 50 pomniejszych erupcji.

12 maja Etna wybuchła ponownie

W zeszły czwartek rozpoczęła się kolejna erupcja Etny. Ze szczeliny nieopodal krateru zaczęła sączyć się lawa. W powietrze wystrzeliło również mnóstwo popiołu i pyłu: według informacji słup dymu miał ok. 3.5 km wysokości! Podobnie jak w przypadku innych erupcji, tej również towarzyszyły wstrząsy sejsmiczne. Jak zwykle przy takich sytuacjach pojawia się pytanie: kiedy ten wybuch się skończy? Czy następny będzie silniejszy? Włosi szacują, że ta erupcja będzie trwała jeszcze tygodnie – Etna będzie w strefie czerwonego ryzyka, co oznacza, że jeszcze nie pokazała swojej mocy w trakcie tej erupcji. Wulkanowi będzie trzeba się przyglądać.

Wulkan Cumbre Vieja wyrzucił kamienie półszlachetne. "Małe wulkany produkują coś wielkiego"
Na kanaryjskiej wyspie, leżącej na Ocenie Atlantyckim, trwa erupcja aktywnego wulkanu. W poniedziałek naukowcy odkryli, że góra Cumbre Vieja wyrzuciła ze swojego wnętrza kamienie półszlachetne - oliwiny.

Oceń ten artykuł 0 0