Zbadano zdanie Polaków w sprawie czterodniowego tygodnia pracy

W różnych miejscach na świecie trwają testy czterodniowego tygodnia pracy. Zwolennicy tego rozwiązania przekonują, że wydajność pracowników będzie lepsza, a ich zdrowie psychiczne poprawi się. Czy taki wariant mógłby zostać przyjęty w Polsce? Zbadano nastroje samych pracowników!

Czterodniowy tydzień pracy

Autorzy pomysłu o skróceniu tygodnia pracy do 4 dni są zdania, że taka zmiana wpłynie pozytywnie zarówno na pracowników, jak i na pracodawców. Po pierwsze trzydniowy weekend miałby zmniejszyć wystawienie na stres i zredukować ryzyko wypalenia zawodowego. A to oczywiście ma przekładać się na wydajniejszą pracę. Samo rozwiązanie jest coraz popularniejsze w Europie, a do testów przystąpiła niedawno Wielka Brytania.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce?

Firma ADP opublikowała raport „People at Work 2022: A Global Workforce View”, z którego wynika wiele interesujących faktów na temat nastrojów polskich pracowników. Zbadano m. in. nastawienie do czterodniowego tygodnia pracy. Wyniki przedstawiają się następująco:

Czterodniowy tydzień pracy – czy to ma sens?

Głos w sprawie zredukowania tygodnia pracy zabrali eksperci:

Przeprowadzone badanie wśród 1989 Brytyjczyków wskazuje, że podczas standardowego 8-godzinnego dnia pracy, pracownik jest wydajny tylko przez 3 godziny, a pozostały czas spędza na czynnościach niezwiązanych bezpośrednio z pracą. Jego wydajność spada. Mózg bowiem nie jest w stanie poświęcić tyle samo energii, ma ograniczoną ilość czasu na twórcze myślenie

– mówi Sylwia Wysocka-Sollich, psycholożka Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health.

Psycholożka dostrzega również zalety redukcji tygodnia pracy:

Mniejszy wymiar czasu pracy może sprawić, że pracownicy będą bardziej efektywni i lojalni wobec pracodawcy. Ponadto krótszy tydzień pracy może przyczynić się do obniżenia poziomu stresu oraz wzrostu zadowolenia z życia wśród pracowników. Dzięki większej liczbie dni wolnych od pracy będą mogli oni skupić się na budowaniu więzi rodzinnych, rozwoju pasji czy zadbaniu o własne zdrowie.

A dlaczego to właśnie młodzi pracownicy chcą takich zmian? Na to pytanie odpowiada Anna Barbachowska, dyrektorka HR w ADP Polska:

Pracownicy z pokolenia Z oraz Milenialsi są również coraz bardziej świadomi kwestii ekologicznych, jakie niesie za sobą takie rozwiązanie. Skrócenie czasu pracy łączy się bezpośrednio z mniejszą liczbą dni w firmie, czyli np. rzadszą potrzebą korzystania z pojazdów, co w efekcie przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie powietrza w dużych aglomeracjach.

Autor: Hubert Drabik

Komentarze
Czytaj jeszcze: