Zmarł Monty Norman. Stworzył kultowy motyw przewodni do filmów o Jamesie Bondzie

Po zmaganiach z chorobą zmarł Monty Norman. Był cenionym kompozytorem. Jego największe i najbardziej znane dzieło to motyw z filmów o agencie 007.

Monty Norman - kariera 

Monty Norman urodził się w 1928 roku w Londynie. Jego ojciec pochodził z Łotwy. W czasach swojej młodości służył  w wojsku, a później postanowił spełniać się w karierze muzycznej. W latach 50. i 60. XX wieku był wokalistą w rożnych zespołach. Śpiewał u boku takich artystów jak Benny Hill, Jimmy Edwards czy Peter Sellers. Ostatecznie jednak zajął się komponowaniem i z tego był najbardziej znany. Pracował przy musicalach m.in. "Songbook", "Poppy" i "Make Me an Offer". Pisał muzykę do filmów studia Hammer, komedii oraz seriali.

James Bond

Pomimo ogromnej pracy twórczej to seria filmów o Jamesie Bondzie przyniosła Normanowi sławę. Był kompozytorem tzw. "James Bond Theme", który jest motywem przewodnim filmów o agencie 007. Utwór ten był użyty we wszystkich 25 filmach cyklu. Skomponowany motyw, w aranżacji Johna Barry'ego stał się już elementem kultowym świata filmu. Kopozytor otrzymał za niego nagrodę Ivor Novello w 1977 roku. Norman napisał również całą muzykę do filmu "Doktor No" z 1962 roku, czyli pierwszej produkcji o Bondzie.

Śmierć kompozytora

11 lipca wieczorem potwierdzono informację na temat śmierci muzyka. Wiadomość pojawiła się na jego własnej stronie internetowej. Jak wynika z wpisu, kompozytor zmagał się z chorobą.

Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci Monty’ego Normana, który zmarł 11 lipca 2022 roku po krótkiej chorobie - czytamy.

Dariusz Grzywacz nie żyje. Pracował na planie "M jak miłość"
Nie żyje Dariusz Grzywacz - poinformował na swojej stronie portal filmpolski.pl. Filmowiec pracował na planie wielu popularnych polskich produkcji, m. in. serialu "M jak miłość". Jego śmierć to bolesna strata...

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze