Ubezpieczenie samochodowe. Czy warto wykupić AC, NW, Assistance czy ochronę szyb i opon?

Jeśli chcesz kompleksowo zabezpieczyć siebie, pasażerów i swój samochód odwszelkich ryzyk, które mogą cię spotkać nie tylko podczas wakacyjnego wyjazdu, ale także codziennych dojazdów do pracy, to nie możesz się ograniczyć tylko do podstawowego wariantu ubezpieczenia samochodu OC. Zobacz, dlaczego warto wykupić AC, NW, Assistance czy ochronę szyb i opon.

AUTOCASCO

Dodatkowe ubezpieczenie AC cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów. Wynika to nie tylko z przepisów zobowiązujących wykupienie tej polisy klientów leasingobiorców, ale także z coraz większej świadomości kierowców.  Ubezpieczenie samochodu AC to dobrowolna polisa, która chroni nasze auto, w zależności od wariantu, zarówno przed kradzieżą, jak i uszkodzeniami. Kluczową kwestią przy wyborze polisy AC jest wybór ubezpieczenia od wszystkich ryzyk czy od ryzyk nazwanych. Ubezpieczenie samochodu AC od tzw. ryzyk nazwanych to najpowszechniejsza polisa. Klient będzie mógł uzyskać odszkodowanie tylko wtedy, gdy będzie miało miejsce jedno ze zdarzeń określonych w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Najczęściej taki wariant polisy zapewnia wypłatę odszkodowania po kolizji z innymi uczestnikami ruchu, zwierzętami, przeszkodami, pożarze, działaniu ekstremalnej pogody (huragan, deszcz, grad itp.), dewastacji czy kradzieży pojazdu. Z kolei ubezpieczenie od wszystkich ryzyk (tzw. allrisks) to polisa obejmująca większość ryzyk, z wyłączeniem tych, które zostały zastrzeżone w OWU. Najczęściej stosowane przez towarzystwa wyłączenia to rażące niedbalstwo kierowcy czy kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, czy środków odurzających.

Wiele towarzystw oferuje ubezpieczenie samochodu AC pełne lub mini. W przypadku polisy Mini AC najczęściej możemy liczyć na odszkodowanie tylko w przypadku kradzieży. Z kolei pełne AC zapewnia odszkodowanie w przypadku uszkodzenia auta z własnej winy czy zniszczenia w wyniku aktów wandalizmu. I choć polisa mini jest nieco tańsza, to jednak zapewnia tylko minimum dodatkowej ochrony. Warto zawsze się zastanowić, czy nie zapłacić więcej i cieszyć się spokojem (warunki polis można porównać w serwisie Sortter). Kolejnym aspektem ubezpieczenia samochodowego AC jest udział własny w szkodzie. Najczęściej towarzystwa określają go procentowo lub kwotowo (każda firma robi to w indywidualny sposób, dlatego przed zakupem trzeba ten element polisy przeanalizować i porównać z innymi). Udział własny oznacza, że firma wypłaci nam odszkodowanie pomniejszone o tę wartość.

Assistance

To ubezpieczenie na wypadek kolizji, awarii czy unieruchomienia pojazdu na drodze z innych przyczyn (np. brak paliwa). Podstawowy wariant, który jest integralnym elementem OC, najczęściej obejmuje tylko holowanie w obrębie 100 – 200 kilometrów. Kto oczekuje większej ochrony, to znaczy nie tylko holowania w razie wypadku, ale także awarii, bez określonego limitu w Polsce i za granicą, musi wybrać bardziej rozbudowany wariant. Limit kilometrów to nie największa różnica w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych. Klienci, którzy zdecydują się na rozszerzony pakiet, poza holowaniem w razie wypadku, awarii czy innych zdarzeń losowych mogą liczyć na pomoc na drodze, wynajem samochodu zastępczego, przewóz pasażerów do domu, zakwaterowanie, pomoc medyczną, informacyjną czy tłumacza, jeśli zdarzenie zaistniało za granicą

NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

To ubezpieczenie, które bardzo często jest pomijane. A to wielki błąd, ponieważ za relatywnie niewielkie pieniądze możemy otrzymać stosunkowo dużą pomoc finansową w razie wypadku czy innego zdarzenia na drodze, w którym będą osobny poszkodowane. Ubezpieczenie komunikacyjne pojazdu od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje ochronę życia i zdrowia kierowcy oraz pasażerów, którzy jadą z nim autem. Oczywiście liczba pasażerów nie może przekroczyć dopuszczalnej dla danego pojazdu. Wysokość odszkodowania zależy nie tylko od stopnia uszkodzenia ciała czy uszczerbku na zdrowiu (uszczerbek w procentach określa specjalna komisja lekarska), ale także sumy ubezpieczenia (im wyższa, tym wyższa będzie potencjalna wypłata odszkodowania).Wielu kierowców zastanawia się, czy polisa NNW jest im potrzebna. Ci, którzy nie są przekonani, muszą pamiętać, że zdrowie i życie kierującego jest chronione tylko w ramach polisy OC sprawcy wypadku. W razie zdarzenie, do którego dojdzie nie z naszej winy, otrzymamy odszkodowanie z jego ubezpieczenia. W innych przypadkach nie dostaniemy żadnego wsparcia, o ile nie mamy polisy NNW. Co warto podkreślić, ubezpieczenie NNW gwarantuje odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu, niezależnie, kto będzie winnym spowodowania wypadku. Pomoc z polisy NNW jest niezależna od wypłaty odszkodowania z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ochrona szyb i opon

Ostatnio towarzystwa ubezpieczeniowe, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadzają nowe formy zabezpieczenia kierowców, pasażerów i samochodów, nie tylko w podróży. Właściwie każdy kierowca, niezależnie czy nowego auta, czy starego, chciałby mieć wsparcie w razie problemów. Obecnie praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada w ofercie ochronę szyb czy opon. To dodatkowe dobrowolne zabezpieczenie tych elementów pojazdu, które są narażone najczęściej na uszkodzenia. I tak na przykład w razie stłuczenia szyby, czy to na drodze, czy na parkingu, firma zwróci nam pieniądze za szybę i wymianę. Podobnie wygląda z oponami. Oczywiście każda firma oferuje inne sumy ubezpieczenia, do których bierze na siebie odpowiedzialność za naprawę. Ogromną zaletą ubezpieczenia opon jest fakt, że w razie skorzystania ze wsparcia, kierowca nie traci zniżek na AC. Choć ochrona szyb i opon to propozycja, która w cennikach towarzystw widnieje od dawna, to wciąż ta opcja ubezpieczenia jest niedoceniana. Tym bardziej trudno to zrozumieć, gdy cena tego ubezpieczenia jest stosunkowo niewielka, a koszt wymiany szyby w wielu przypadkach może sięgać kilku tysięcy złotych. Chyba praktycznie każdy kierowca przynajmniej raz w historii musiał wymienić szybę i wie, ile to jest kłopotów i ile kosztuje cała operacja. Przy wyborze tej polisy warto zwrócić uwagę, czy firma zapewnia ochronę tylko przedniej szyby (czy także boczne), czy gwarantuje wymienić stłuczoną szybę na nową oryginalną w autoryzowanym serwisie marki, czy może dopuszcza tylko zamiennik, który będzie jednak zainstalowany w profesjonalnym warsztacie specjalizującym się w serwisie szyb. Podobnie sprawa wygląda z oponami, warto przed zawarciem ubezpieczenia sprawdzić, czy w przypadku uszkodzenia opony w trasie czy pobliżu domu możemy liczyć tylko na naprawę, czy na nową oponę.

Sortter – porównywarka ubezpieczeń

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny wariant assistance, NW czy ubezpieczenie opon i szyb, warto sprawdzić warunki tych polis w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Najlepiej to zrobić z pomocą profesjonalnej internetowej porównywarki Sortter. Tam znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych pakietów ubezpieczenia. Czasem jeden drobny szczegół może przeważyć na korzyść jakiejś oferty, dlatego warto to zrobić dokładnie. Mając wgląd do wielu ofert w jednym miejscu, można łatwiej i szybciej wybrać wariant odpowiadający naszym potrzebom. A co najważniejsze, wszystkie dane zawarte w serwisie są na bieżąco uzupełniane i aktualizowane. Dzięki temu nasze zestawienie będzie oparte na warunkach obecnie obowiązujących.

 

Podsumowanie

Ubezpieczenie samochodu OC ma bardzo ograniczony zakres ochrony. Komu zależy na kompleksowej ochronie auta, swojego zdrowia i pasażerów powinien zdecydować się na dodatkowe opcje ubezpieczenia komunikacyjnego. Ubezpieczenia AC, NNW, Assistance czy ochrona szyb i opon zdecydowanie podwyższają komfort podróżowania i zapewniają spokój w razie nieprzewidzianych zdarzeń.