15 sierpnia 2022 roku. Czy w tym dniu wierni muszą iść do kościoła?

W poniedziałek, 15 sierpnia, obchodzone są dwa święta: jedno państwowe, a drugie kościelne. Czy w tym dniu udział w mszy świętej jest obowiązkowy dla wiernych? Odpowiadamy.

15 sierpnia – w tym dniu obchodzimy dwa święta

15 sierpnia jest rzadkim przypadkiem w ciągu roku, ponieważ w tym dniu obchodzimy dwa święta. Pierwsze z nich jest świętem państwowym – Święto Wojska Polskiego. Ustanowiono je 100 lat temu, aby upamiętnić zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku, która zakończyła się odparciem ataku wojsk bolszewickich. Drugie święto, które obchodzimy 15 sierpnia, jest świętem kościelnym – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Obchodzono je już w V wieku, ale dopiero w 1950 roku papież Pius XII ustanowił je dogmatem, czyli częścią nauki wiary. Celem tego święta jest upamiętnienie przez katolików wzięcia do nieba Maryi z ciałem i duszą.

15 sierpnia – dzień wolny od pracy

15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Co ciekawe, do ustawy zarządzającej dzień wolny wpisano nie Święto Wojska Polskiego, a Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu wszystkie sklepy, punkty usługowe i urzędy są zamknięte. 15 sierpnia transport publiczny może kursować według innego rozkładu jazdy. Dlatego przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić godziny odjazdów i przyjazdów.

15 sierpnia – czy udział w mszy świętej jest obowiązkowy?

Czy 15 sierpnia wierni muszą pojawić się w kościele, aby wziąć udział we mszy świętej? Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest świętem kościelnym nakazanym. Oznacza to, że 15 sierpnia udział w eucharystii jest obowiązkowy dla wierzących. W tym dniu wierni muszą udać się do kościoła, aby uczestniczyć we mszy. Warto wspomnieć, że w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nie obowiązuje post. Dlatego nie jest konieczne wstrzymywanie się od spożywania pokarmów mięsnych.

Owczarek powstrzymał włamywaczy! Wszystko się nagrało! [WIDEO]
Psy stróżujące potrafią bronić swojego terenu! Widać to chociażby na nagraniu, które trafiło do sieci. Przedstawia ono zapis z kamer monitoringu, który uwiecznił bohaterską akcję...

Oceń ten artykuł 4 0

Ogólna ocena 15 sierpnia 2022 roku. Czy w tym dniu wierni muszą iść do kościoła? to: 100% / 100%, uzyskana z: 4 głosów.
Komentarze