Black Friday 2022. Uważaj w trakcie zakupów w sieci. Oszuści nigdy nie śpią

Cyberprzestępcy chętnie wykorzystują Black Friday jako okazję do wyłudzenia naszych danych i pieniędzy. Jak się przed tym chronić? Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Black Friday 2022. Cyberprzestępcy nigdy nie śpią

Black Friday to prawdziwe święto nie tylko dla łowców okazji, ale i cyberprzestępców. Podczas dnia spektakularnych obniżek cen i wyjątkowych promocji nasza czujność może być nieco uśpiona. Zwłaszcza jeśli zauważymy w Internecie naprawę kuszącą ofertę. Jak chronić się przed atakami oszustów i nie stracić pieniędzy? Warto przypomnieć sobie o kilku zasadach, dzięki którym unikniemy nieprzyjemności.

Black Friday 2022. Na co trzeba uważać podczas zakupów w sieci?

W czasie zakupowego szaleństwa warto zwrócić uwagę na to, w jakim sklepie internetowym robimy zakupy. Policja apeluje o wybieranie platform cieszących się dobrymi opiniami klientów. Nasze podejrzenia powinna wzbudzić zbyt niska cena produktu – to częsty trik oszustów, który polega na kuszeniu nas bardzo atrakcyjną zniżką. O czym jeszcze należy pamiętać?

  1. Każdy sklep internetowy, jak każda inna firma działająca w Polsce, powinien mieć na swojej stronie dane kontaktowe, w tym numer telefonu i dane rejestracyjne (NIP lub REGON).
  2. Istotna jest również data uruchomienia sklepu internetowego. Im dłużej funkcjonuje on na rynku, tym jest bezpieczniejszy.
  3. Nie płaćmy za zakupy poprzez link, który wysłał nam niepewny lub nieznany sprzedawca.
  4. Nikomu nie udostępniaj swoich loginów i haseł, zwłaszcza do bankowości elektronicznej.
  5. Dokładnie sprawdzaj wiadomości, które otrzymujesz podczas płacenia na zakupy. Zorientuj się, na co wyrażasz zgodę i dla kogo wykonujesz przelew.
  6. Jeśli kupujesz coś za pomocą portali aukcyjnych, wybierz płatność za pobraniem.

Uważaj na oszustwa podczas zakupów w Internecie, fot. Shutterstock

Black Friday 2022. Jak nie dać się złowić?

Sprzedawcy mogą stosować różne triki i "przynęty", aby zachęcić nas do zakupów w ich sklepach podczas Black Friday. Jak nie dać się złowić? Co zrobić, jeżeli cena przy kasie różni się do tej na metce? Wszystkie ważne informacje na ten temat znajdziesz poniżej:

Jak nie dać się oszukać w Black Friday? O tym musisz wiedzieć!
Klienci już czekają na promocje z okazji Black Friday. Jak skorzystać z atrakcyjnych promocji i nie dać się oszukać? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kilka porad.

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze