Brytyjczycy żegnają królową Elżbietę II. Tak będzie wyglądać jej pogrzeb

Wielka Brytania żegna królową Elżbietę II. W poniedziałek odbędą się uroczystości pogrzebowe, które potrwają przez cały dzień. Jak będzie wyglądać pogrzeb brytyjskiej monarchini?

Brytyjczycy żegnają królową Elżbietę II

W poniedziałek Wielka Brytania pożegna Elżbietę II. Królowa zmarła 8 września 2022 roku w wieku 96 lat. Była najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii. Od środy trumna z jej ciałem była wystawiona na widok publiczny. Przed Pałacem Westminsterskim czekało mnóstwo osób, które chciały pożegnać Elżbietę II. Tuż przed północą, w nocy z niedzieli na poniedziałek, kolejka do hali z trumną została zamknięta.

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Harmonogram uroczystości

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się od nabożeństwa w Opactwie Westminsterskim, w którym udział weźmie rodzina królewska, byli i obecni członkowie brytyjskiego rządu oraz reprezentanci 145 państw. Na pogrzebie pojawi się prezydent Andrzej Duda i jego małżonka, Agata Kornhauser-Duda. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się według następującego harmonogramu (godziny są podane według czasu polskiego):

  • 7:30: w Pałacu Westminsterskim zakończyło się wystawienie na widok publiczny trumny z ciałem Elżbiety II;
  • 11:44: trumna z ciałem królowej zostanie przewieziona do Opactwa Westminsterskiego, gdzie odbędzie się nabożeństwo żałobne;
  • 12:00: początek nabożeństwa żałobnego w Opactwie Westminsterskim;
  • 13:15: po zakończeniu nabożeństwa, kondukt z trumną Elżbiety II wyruszy z Opactwa Westminsterskiego ulicami Londynu w kierunku Wellington Arch;
  • 14:00: trumna po dotarciu do Wellington Arch zostanie przeniesiona do karawanu, którym dotrze do Zamku w Windsorze;
  • 16:06: karawan dojedzie do bramy Wielkiego Parku Windsorskiego, trumna zostanie przeniesiona w procesji do kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze;
  • 17:00: w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze rozpocznie się nabożeństwo pogrzebowe. Pod koniec mszy, ok. 17:30, trumna z ciałem Elżbiety II zostanie opuszczona do krypty królewskiej;
  • 20:30: trumna z ciałem królowej zostanie złożona do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI. W tej części uroczystości pogrzebowych uczestniczyć będzie tylko najbliższa rodzina.

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Gdzie oglądać?

Pogrzeb brytyjskiej monarchini może stać się największym wydarzeniem telewizyjnym w historii. Według szacunków mogą go obejrzeć nawet 4 miliardy osób, czyli połowa globalnej populacji. Uroczystości pogrzebowe będą relacjonowane przez polskie stacje informacyjne. Specjalną relację z pogrzebu królowej Elżbiety II znajdziecie też na stronie RMF24.pl.

Królowa Elżbieta II zostawiła "tajny list". Jego treść pozostanie tajemnicą do 2085 roku
Kilkanaście lat temu Królowa Elżbieta II napisała "tajny list". Odręczna notatka miała zostać zamknięta w kapsule czasu. Jej treść zostanie ujawniona w 2085 roku.

Oceń ten artykuł 0 0