Chcesz bezpiecznie spędzić majówkę? Policja radzi

Nadchodzi jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku - majówka. To czas, kiedy możemy na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach i oddać się zasłużonemu wypoczynkowi. Warto pamiętać jednak o kilku zasadach, które pomogą nam uniknąć przykrych niespodzianek.

zdjęcie ilustracyjne, fot. Marek BAZAK/East News
zdjęcie ilustracyjne, fot. Marek BAZAK/East News

Długi weekend majowy to dla wielu Polaków pierwsza okazja w roku do dłuższego wypoczynku poza domem. Ładna pogoda i perspektywa kilku wolnych dni sprawiają, że plany wycieczek do miejscowości wypoczynkowych nabierają realnych kształtów. Jednak zanim zanurzymy się w beztroskie chwile relaksu, warto zastanowić się, jak zadbać o bezpieczeństwo: własne, swoich bliskich oraz dobytku, który pozostawiamy.

Przygotowania do wyjazdu: zabezpiecz dom i mienie

Pierwszym krokiem jest odpowiednie zabezpieczenie naszego domu czy mieszkania. Sprawdzenie zamknięć okien i drzwi, zakręcenie zaworów wody i gazu, to podstawowe działania, które mogą uchronić nas przed nieprzyjemnościami.

Cenne przedmioty najlepiej zdeponować w banku, a o planach wyjazdowych nie informować na bieżąco w mediach społecznościowych. Dobrym pomysłem jest również prośba do kogoś zaufanego o okazjonalne sprawdzenie mieszkania oraz stosowanie programatorów czasowych, które włączą światło w różnych godzinach.

Jak bezpiecznie spędzić czas na majówce?

Majówka to doskonała okazja do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Pamiętajmy jednak o ograniczeniach prawnych dotyczących spożywania alkoholu w miejscach publicznych oraz o bezpiecznym rozpalaniu grilla.

Wybierając się nad wodę czy na górskie szlaki, nie zapomnijmy o zasadach bezpieczeństwa: monitorujmy dzieci, nie przeceniajmy swoich możliwości i zawsze miejmy przy sobie telefon z naładowaną baterią oraz podstawowe środki ratunkowe.

Wypoczynek nad wodą i w górach – czujność przede wszystkim

Nad wodą zawsze zwracajmy uwagę na najmłodszych oraz na wyposażenie ratunkowe łodzi czy kajaków. W górach natomiast, planując trasę, bierzmy pod uwagę aktualne warunki pogodowe oraz kondycję fizyczną wszystkich uczestników wycieczki. Aplikacje typu "Ratunek" mogą okazać się niezwykle pomocne w sytuacji zagrożenia.

Las pełen przygód, ale i zagrożeń

Wybierając się do lasu, pamiętajmy o zakazie rozpalania ognisk oraz o konieczności zabrania zapasu wody, latarki i apteczki. Dzieci i osoby starsze nie powinny znikać z naszego pola widzenia.

Planowanie podróży zagranicznych

Jeżeli majówka ma nas zabrać poza granice kraju, niezbędne będzie dokładne zaplanowanie wyjazdu: od sprawdzenia obowiązującego prawa, poprzez przygotowanie niezbędnych dokumentów, aż po wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Informowanie bliskich o miejscu pobytu i sposobie kontaktu to podstawa.

Bezpieczny wypoczynek w majowy weekend to przede wszystkim kwestia odpowiedniego przygotowania i przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy o nich, aby ten wyjątkowy czas był dla nas źródłem radości, a nie niepotrzebnego stresu. Cieszmy się wiosenną aurą, ale róbmy to z głową!

Majówka bez tłoku? To możliwe! Oto 6 miejsc, gdzie odpoczniesz od zgiełku
Majówka to idealny czas na naładowanie baterii i ucieczkę od codziennej rutyny. Jeśli marzysz o wypoczynku w spokojnej atmosferze, z dala od tłumów, mamy dla Ciebie kilka propozycji. Odkryj z nami mniej znane zakątki Polski, które...

Oceń ten artykuł 1 0

Ogólna ocena Chcesz bezpiecznie spędzić majówkę? Policja radzi to: 100% / 100%, uzyskana z: 1 głosów.