Ciemny wózek w upalne dni może zamienić się w śmiertelną pułapkę. O tym musisz wiedzieć!

Lato rządzi się swoimi prawami. Jednym z nich jest lejący się z nieba żar oraz upał, który w ostatnim czasie nam doskwiera. Podczas takich warunków pogodowych już zwykły spacer z ciemnym, dziecięcym wózkiem może skutkować negatywnymi konsekwencjami... Sprawdźcie, co może się wydarzyć!

Upały w Polsce

Upał znów dał o sobie znać. Żar leje się z nieba, a IMGW wydaje kolejne ostrzeżenia przed niebezpiecznym zjawiskiem pogodowym. W ostatnim czasie pojawiło się również sporo porad i „przypomnień” o odpowiednim zachowaniu podczas upałów – jak odpowiednio zadbać o zdrowie swoje oraz innych? Woda, unikanie ekspozycji na słońce oraz odpowiednia ochrona przed szkodliwym działaniem promieni: to tylko kilka z wielu punktów, o których trzeba pamiętać podczas takich warunków. O tym, by odpowiednio zadbać o najmłodszych, przypominają także lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, którzy zwrócili uwagę na istotną kwestię:

W chłodne dni kolor nie ma większego znaczenia, ale latem czarny wózek staje się niebezpieczny i – podobnie jak czarna odzież – przyciąga promienie słoneczne.

Najważniejsza ochrona

Eksperci proszą więc rodziców o rozwagę podczas spacerów z dziećmi w wózkach. W przeciwnym razie sytuacja może stać się naprawdę niebezpieczna!

Temperatura w środku jest wyższa co najmniej o kilka stopni. Znajdujący się w środku mały człowiek narażony jest na szybkie przegrzanie i odwodnienie. Co najgorsze, może nie zdążyć zaprotestować. W każdej chwili może zasłabnąć, a matka, przekonana, że jej maluszek śpi, nie zareaguje w porę. Może dojść do tragedii

– uczula – cytowana przez portal tvn24.pl za PAP-em – prezes PPOZ: Bożena Janicka.

Dlatego apeluję, aby latem zaprzyjaźnić się z jasnymi kolorami: białym, beżem, pastelowymi szarościami, różami, które odbijają słońce. Jeśli mamy czarny wózek, osłaniajmy budkę jasnym nakryciem (nie wlot do wózka). Nie wystawiajmy go na pełen żar

– dodaje.

O tym, by zachować szczególną ostrożność podczas upałów, przypomina również Główny Inspektorat Sanitarny. Bóle i zawroty głowy, zaczerwienienie i poparzenia skóry oraz ogólny niepokój to jedne z objawów udaru słonecznego! W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast przenieść się do chłodnego miejsca i sięgnąć po butelkę wody.

Źródło: TVN24.pl/PAP/GIS

To największy błąd właścicieli psów. Wiele osób go popełnia. Zwierzęta cierpią!
Żar znów leje się z nieba i na nowo trzeba przypomnieć sobie o zasadach dbania o zdrowie w czasie upałów. Wysokie temperatury stanowią bezpieczeństwo nie tylko dla nas, ale również dla...

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze