Czy należy jeść lody w upał? Prawda cię zaskoczy!

Lody to bardzo popularny przysmak, szczególnie w upalne dni. Przysmak może skutecznie przynieść chociaż chwilę ochłody. Prawda jest jednak taka, że jedzenie lodów na takim cieple może nie być najlepsze dla zdrowia!

Uwaga na lody!

Mimo że lody mogą wydawać się dobrym pomysłem na schłodzenie się w upalny dzień, trzeba pamiętać o umiarze i rozsądku. Kiedy ciało jest rozgrzane, spożycie zimnego napoju lub lodów może skończyć się źle! Dlaczego? Dla naszego ciała jest to szok termiczny – w momencie napicia się zimnego, lodowego shake'a lub szybkiego połknięcia łyżki lodów, naczynia krwionośne obkurczają się, co zwiększa ryzyko zakażenia bakteriami i wirusami. Wyjaśniła to w rozmowie z "Medonet" laryngolog Katarzyna Kasperek-Masoń:

Przy bardzo wysokiej temperaturze lody czy bardzo zimne napoje mogą przyczynić się do szoku termicznego. Pijemy napój łapczywie, naczynia krwionośne szybko się obkurczają, błona śluzowa jest osłabiona i bardziej podatna na zakażenie. Bakterie atakują osłabioną śluzówkę i rozwija się angina. Jest to bardzo częste nie tylko po zjedzeniu lodów, ale też np. nad wodą.

Nie oznacza to, że w upalne dni mamy rezygnować z ulubionych zimnych napojów czy przekąsek. Należy jednak pamiętać, aby spożywać je powoli. Łapczywe wypicie zimnego shake'a może skończyć się problemami zdrowotnymi!

Zakażenie bakteryjne postępuje bardzo szybko i charakteryzuje się dynamicznym nasileniem objawów. To silny ból gardła, problemy z przełykaniem, podwyższona temperatura ciała. Wirusowy przebieg jest łagodniejszy, ale do objawów dołącza się też nieżyt nosa, kaszel, katar, bóle mięśni i stawów

– dodaje laryngolog Katarzyna Kasperek-Masoń

Czego jeszcze wystrzegać się w upalne dni?

Szybkie spożywanie zimnych przekąsek czy napojów to niejedyne zagrożenie w upalne dni. Do zagrożeń należy także dodać zbyt długie przebywanie na słońcu, brak nakrycia głowy, niestosowanie kremu z filtrem czy skoki do wody zaraz po zejściu z nasłonecznionego miejsca – to kolejny sposób na szok termiczny!

To największy błąd właścicieli psów. Wiele osób go popełnia. Zwierzęta cierpią!
Żar znów leje się z nieba i na nowo trzeba przypomnieć sobie o zasadach dbania o zdrowie w czasie upałów. Wysokie temperatury stanowią bezpieczeństwo nie tylko dla nas, ale również dla...

Ciemny wózek w upalne dni? To śmiertelna pułapka! Jak uniknąć niebezpieczeństwa?
Lato rządzi się swoimi prawami. Jednym z nich jest lejący się z nieba żar oraz upał, który w ostatnim czasie nam doskwiera. Podczas takich warunków pogodowych już zwykły spacer z ciemnym,...


 
Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze