hity na MAXXa
hity na MAXXa

Depresja, myśli samobójcze, obniżony nastrój. TikTok ma pomóc użytkownikom

Problemy związane ze zdrowiem psychicznym - depresja, obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania... Media społecznościowe szkodzą? TikTok udostępnia użytkownikom nowe funkcje. Ma pomóc uporać się z ich problemami. A kto najbardziej potrzebuje pomocy?

TikTok - nowe funkcje

TikTok wprowadza nowe rozwiązania dla użytkowników. Ma wspierać ich zdrowie psychiczne. W nadchodzących miesiącach internauci na całym świecie będą mogli korzystać z nowych zasobów platformy. Z czym się to wiąże? Udostępni funkcje, które, jak podaje BBC, obejmują poradniki dotyczące dobrego samopoczucia i wsparcia dla osób zmagających się z zaburzeniami odżywiania. Dodatkowo, interwencja wyszukiwania. Wpisując termin „samobójstwo”, aplikacja ma przekierowywać nas właśnie do tego typu poradników. TikTok chce wesprzeć swoich użytkowników w walce z problemami z zakresu zdrowia psychicznego i myślami samobójczymi.

Intensywna analiza

Skąd taka decyzja? Platformy z dziedziny mediów społecznościowych zostały poddane intensywnej analizie pod kątem wpływu, jaką mogą mieć na zdrowie psychiczne użytkowników, zwłaszcza nastolatków.

Raport Instytutu Polityki Edukacyjnej i funduszu The Prince's Trust na początku tego roku wykazał, że intensywne korzystanie z mediów społecznościowych szkodzi zdrowiu psychicznemu nastolatków. Badanie wykazało, że wiązało się to z negatywnym samopoczuciem i poczuciem własnej wartości, niezależnie od stanu psychicznego młodej osoby, przy czym więcej dziewcząt doświadcza poczucia depresji i beznadziejności – podaje BBC.

Przykładowo – Instagram wykazał, że w niektórych sytuacjach może być szkodliwy dla zdrowia psychicznego. Nastoletni użytkownicy są przekonani, że uwaga jest całkowicie skupiona właśnie na ich osobie, a co za tym idzie, nieustannie są poddawani ocenie innych. Poczucie własnej wartości uzależnione jest od akceptacji ze strony internautów. 13-latki coraz częściej korzystają z aplikacji zmieniających wygląd na zdjęciach publikowanych online.

Wyniki ankiety przeprowadzonej w ramach badań J. G. w Brazylii w grudniu 2020 roku wskazują, że około 78% badanych dziewczynek przed udostępnieniem fotografii w mediach społecznościowych próbowało zmienić lub ukryć część swojego ciała, której nie lubiły.

Polska - liczba prób samobójczych wzrosła

W 2020 roku w Polsce wzrosła liczba prób samobójczych – 12 013, z czego 107 zakończonych zgonem w kategorii wiekowej 7-18 lat. Według badania UCE RESEARCH i SYNO Poland pandemia pogorszyła zdrowie psychiczne blisko 38 proc. ankietowanych. Z badanych Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że respondenci w wieku 18-24 – częściej niż na przestrzeni dwóch ostatnich dekad –  deklarowali poczucie zniechęcenia, znużenia, depresji, bezradności.

Wyraźnie częściej doświadczali niektórych negatywnych emocji, zwłaszcza poczucia bezradności (44% wobec 31% wśród ogółu), depresji (32% w stosunku do 21% wśród ogółu), a także zniechęcenia i znużenia (47% wobec 36% wśród ogółu) – wskazuje CBOS.

Pandemia miała pogłębić negatywny stan zdrowia psychicznego. A jak podkreśla TikTok – zależy im na tym, żeby o to zdrowie psychiczne zadbać.

Oceń ten artykuł 0 0