Egzamin na prawo jazdy zawierał błędne pytania. Ile osób nie zdało?

Mateusz Piekarski i Arkadiusz Grochot z rmf24.pl wskazują, że resort infrastruktury wprowadził do bazy egzaminacyjnej 41 nowych pytań, z czego co najmniej 9 zawierało błędne odpowiedzi. Te miały pojawić się w bazie tysiąca pozostałych, wykorzystywanych na egzaminach teoretycznych na prawo jazdy w sobotę w godzinach popołudniowych. Pytania zostały przygotowane przez ministerstwo i dopuszczone przez specjalną Komisję Weryfikacyjną.

Zawierały błędne odpowiedzi

Wicedyrektor warszawskiego WORD Tomasz Matuszewski relacjonował w rozmowie z RMF FM, że nieprawidłowości wykryto dopiero podczas trwania testów. Wyjaśnił, że wadliwe odpowiedzi dotyczyły m.in. znaku oznaczającego obszar zabudowany i pytania: "Czy wjeżdżasz w strefę zamieszkania?". O strefie zamieszkania informuje inny znak, a obszar zabudowany nie oznacza jednocześnie obszaru strefy zamieszkania. Poprawna odpowiedź według systemu brzmiała: „tak”, choć według zapisów prawnych jest całkowicie odwrotnie.

Osoba, która widząc znak "obszar zabudowany", zaznaczyła, że nie wjeżdża do strefy zamieszkania - według systemu miała odpowiedź błędną – dodał wicedyrektor warszawskiego WORD.

Co najmniej 25 osób nie zaliczyło egzaminu

Pojawiają się doniesienia, że co najmniej 25 osób w poniedziałek, tj. 23.01.2022, nie zdało państwowego egzaminu teoretycznego, czego powodem były odpowiedzi na nieprawidłowe pytania. Jak czytamy w RMF24, sytuacja miała bezpośredni wpływ na wynik ich testu. 200 osób wylosowało wadliwe pytania, jednak mimo to egzamin zaliczyły

Ministerstwo Infrastruktury prowadzi rozmowy na temat rozwiązania sytuacji. Rozważane są dwa scenariusze: darmowa powtórka testu dla osób, którym nie udało się go zaliczyć lub uznanie za poprawne odpowiedzi udzielonych na błędne pytania. Pojawiają się głosy o pierwszych dymisjach urzędników. Czytaj tutaj.

Źródło: Mariusz Piekarski, Arkadiusz Grochot/RMF24

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze