Głaskanie psa uaktywnia mózg. Niesamowite wyniki badań!

Trudno nie zgodzić się z tym, że zabawa z psem naprawdę ma cudowne właściwości. W zapomnienie idą stres i napięcie, a w ich miejscu pojawia się relaks i radość. Okazuje się jednak, że to nie koniec! Głaskanie psa uaktywnia działanie ważnej części mózgu!

Czy głaskanie psa wpływa na mózg? Niezwykłe badanie

W badaniu wzięło udział 19 osób i 3 psy: jack russel terrier, golden retriever i goldendoodle, który jest skrzyżowaniem golden retrievera i pudla. Eksperyment nadzorowali naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei, którzy dokładnie wyjaśnili biorącym udział, jak będzie przebiegało to niezwykłe badanie. Na początku musieli oni jedynie patrzeć na zwierzaki, później pozwolić im położyć się tuż obok. Dopiero w ostatniej, trzeciej fazie, mogli pogłaskać psy. Cały proces powtórzono kilkukrotnie. Odbyła się również druga próba badania, w której nie było psów, a pluszowa zabawka – lew Leo. Miało on włożoną do środka butelkę z gorącą wodą, aby mógł imitować żywy organizm. Wyniki badań okazały się zaskakujące!

Głaskanie psa uaktywnia mózg!

Badania wykazały, że w przypadku osób, które bawiły się z psami, wzrosła aktywność ważnej części mózgu – kory przedczołowej. Odpowiada ona za wyobraźnię, przywoływanie wspomnień i liczenie w pamięci. Co ciekawe, uaktywnienie jej miało miejsce wyłącznie w przypadku zabawy z żywymi psami, a nie z pluszowym lwem. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie PLOS One, a kolejne eksperymenty będą miały na celu sprawdzenie, czy dogoterapia może pomóc osobom z trudnościami emocjonalnymi. Werdykt w tej sprawie będzie możliwy tylko wtedy, gdy w badaniu wezmą udział osoby z takimi problemami.

Masz psa? Koniecznie sprawdź sposoby na to, aby przedłużyć mu życie:

4 sposoby na dłuższe życie psa. Musisz o nich pamiętać!
Każdy posiadacz psa marzy o tym, żeby jego pupil pozostał z nim jak najdłużej. Mamy dobrą wiadomość! Bardzo wiele zależy od właściciela i od tego, czy przestrzega on pewnych zasad, które pozwalają zachować psu świetną formę na długie lata.

Kto wie, może będzie miał życie takie same lub dłuższe od Pebbles – najstarszego psa na świecie:

Najstarszy pies na świecie nie żyje. Pebbles była wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa
Właściciele Pebbles przekazali wstrząsającą informację. Suczka odeszła w wieku 22 lat, tuż przed 23. urodzinami. W tym roku została oficjalnie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy żyjący pies na świecie. Właściciele Pebbles...

Oceń ten artykuł 0 0