Gry wideo zmieniają Twój mózg? Sprawdź, co robią z głową!

Liczba badań dotyczących gier gwałtownie rośnie. Naukowcy szczególną troską darzą gry akcji oraz zręcznościowe i w coraz nowszych publikacjach udowadniają, że granie ma wiele zalet - podobnie jak jazda na rowerze, majsterkowanie, bądź szachy, to trening dla naszego mózgu. Tematem zajął się Karol Kania z kanału iWiesz. Sprawdźcie!

 

Zalety grania w gry?

Gry takie jak Super Mario, ale też inne, jak Call Of Duty, Fortnite, Counter-Strike wymagają od nas wielu umiejętności. Zaawansowani gracze mogą skakać, a będąc w powietrzu uderzyć, bądź zastrzelić innego gracza, który również jest w ruchu. Wykonanie takiego zadania to sprawdzian dla koncentracji, refleksu, koordynacji ręka-oko i umiejętności podejmowania decyzji.

Gry i agresja

Mimo wielu badań nie ma dowodów na związek gier i agresji w rzeczywistym świecie. Wielu badaczy zgadza się, że czynnikiem wyzwalającym agresję jest nie tyle drastyczna fabuła gry, co raczej frustracja związana z porażką. Nie da się ukryć kolejne niepowodzenia w grze, podobnie jak w życiu, mogą doprowadzić do szewskiej pasji.

Gry, a uzależnienie i choroby

Gry mogą działać na nas korzystnie... Ale nie muszą. Szczególnie, jeśli to nasze jedyne zajęcie. Granie może przybrać formę uzależnienia, przez które cierpią nasze relacje, szkoła, praca, sen. Mózgi osób uzależnionych wykazują podobne zmiany do mózgów osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków. Zbyt długie spędzanie czasu przed ekranem, bez robienia odpowiednich przerw w dłuższej perspektywie wpływa negatywnie na wzrok. Ciągłe siedzenie w nieruchomej pozycji może być też źródłem bólu pleców, cukrzycy. Bo co za dużo, to nie zdrowo. Jeśli jesteś zapalonym graczem, rób odpowiednie przerwy podczas których odpoczną Twoje oczy. Zadbaj też o ciało i kręgosłup. Możesz to robić nawet podczas grania!

Co dzieje się, gdy palisz papierosy? Sprawdź, co stanie się, gdy rzucisz palenie!
Co trzeci Polak przyznaje się do palenia tytoniu, a statystyczny Kowalski wypala 1610 sztuk papierosów rocznie. Aż 80 proc. palących Polaków chce rzucić palenie i zaledwie jednemu na dwudziestu to się udaje. Czy...

 

 

Oceń ten artykuł 1 0

Ogólna ocena Gry wideo zmieniają Twój mózg? Sprawdź, co robią z głową! to: 100% / 100%, uzyskana z: 1 głosów.
Komentarze