Co by było, gdybyś pił tylko mleko i nic więcej?

Mleko to zdrowe i mocne kości, musimy je pić by zdrowo rosnąć i się rozwijać. Ale skoro jest tak wspaniałym napojem, to dlaczego nie iść o krok dalej. Odrzucić wszystko inne, i pić wyłącznie mleko? Czy to możliwe?

Czy mleko jest szkodliwe?

Jeśli należysz do grupy 25% Polaków z niedoborem laktazy, czyli enzymu trawiącego dwucukry mleka - nawet szklanka mleka dziennie może być dla Ciebie fatalna w skutkach. Jeśli tolerujesz laktozę, piłbyś mleko bez laktozy lub zażywał odpowiednie leki, musiałbyś wypijać od 15 do nawet 30 szklanek 2% mleka dziennie. Ilość zależy od Twojego wieku, wagi, płci oraz aktywności fizycznej. Ale nawet dolna granica, 15 szklanek, może być dla Ciebie toksyczna.

Czy mleko jest zdrowe?

Mleko jest bombą witaminową. Zawiera wapń, magnez, cynk, witaminę A, D i E oraz  witaminy z grupy B. Twój poziom magnezu oraz cynku byłby w porządku, ale przedawkowałbyś o nawet kilkaset procent, każdą z tych witamin. Na szczęście ich nadmiar, nie powinien Ci zaszkodzić. Za to na pewno zaszkodziłby Ci wapń, którego przyjmowałbyś przynajmniej 3 razy więcej niż powinieneś.

Autor: Karol Kania

KONTAKT: piszesz@iwiesz.to

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze