Jak pozbyć się oparzeń słonecznych?

Upały mogą dać się we znaki i spowodować oparzenia słoneczne. Jeśli zapomnieliście o skutecznej ochronie słońcem i jest już za późno na przeciwdziałanie, warto sprawdzić domowe sposoby na walkę z oparzeniem!

Czym jest oparzenie słoneczne? Pierwsza pomoc!

Oparzenia słoneczne powstają na skutek długotrwałego wystawienia na promieniowanie słoneczne. Za takie zmiany odpowiedzialne jest głównie promieniowanie UVB. Oparzenie powstaje w momencie, gdy skóra jest zbyt długo wystawiona na słońce i melanina nie daje rady chronić przed szkodliwym UV. To właśnie wtedy powstają bolesne oparzenia. Skóra staje się podrażniona, zaczerwieniona i gorąca. Co zrobić w momencie, gdy zauważamy na swojej skórze powstałe oparzenie? Najlepiej opłukać je letnią (nie zimną!) wodą, a następnie przyłożyć chłodny okład.

Domowe sposoby na oparzenia

Na początku warto zaznaczyć, że wyróżniamy trzy stopnie oparzeń:

  • Oparzenia słoneczne I stopnia – dotyczą zewnętrznej warstwy skóry. Staje się ona gorąca i zaczerwieniona. W przypadku tych oparzeń możemy polegać na domowych sposobach.
  • Oparzenia słoneczne II stopnia – dotyczą zewnętrznej i wewnętrznej warstwy skóry, objawiają się pęcherzami z płynem surowiczym. Domowe sposoby mogą być stosowane w ramach pierwszych działań, zaleca się jednak konsultację z lekarzem i użycie specyfików aptecznych.
  • Oparzenia słoneczne III stopnia – dotyczą zewnętrznej, wewnętrznej warstwy skóry, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Receptory czuciowe zostają uszkodzone, więc skóra nie reaguje na dotyk. Charakterystyczne uczucie "martwej skóry". Niezbędna konsultacja z lekarzem.

Z oparzeniami słonecznymi I stopnia możemy poradzić sobie w następujący sposób:

  • aloes – zioła jak zawsze przychodzą z pomocą. Jeśli w naszym domu posiadamy kwitnący aloes, wystarczy zerwać jego liść, przeciąć na pół i za pomocą łyżeczki zebrać miąższ, po czym nałożyć go bezpośrednio na oparzenie.
  • Jogurt – podobnie zadziała też okład z kefiru lub maślanki. Te substancje przywracają skórze odpowiednie pH, nawilżają, odżywiają i natłuszczają.
  • Miód – miejsce oparzenia można również posmarować miodem. Taki zabieg zadziała antybakteryjnie, przeciwwirusowo i wesprze regenerację uszkodzonej skóry
  • Olejki – niezawodne okażą się też olejki eteryczne, szczególnie olejek lawendowy i olejek z mięty pieprzowej.

To największy błąd właścicieli psów. Wiele osób go popełnia. Zwierzęta cierpią!
Żar znów leje się z nieba i na nowo trzeba przypomnieć sobie o zasadach dbania o zdrowie w czasie upałów. Wysokie temperatury stanowią bezpieczeństwo nie tylko dla nas, ale również dla...

Ciemny wózek w upalne dni? To śmiertelna pułapka! Jak uniknąć niebezpieczeństwa?
Lato rządzi się swoimi prawami. Jednym z nich jest lejący się z nieba żar oraz upał, który w ostatnim czasie nam doskwiera. Podczas takich warunków pogodowych już zwykły spacer z ciemnym,...

Oceń ten artykuł 0 0
Komentarze