Kleszcze nie cierpią tej przyprawy. Znajdziesz ją w kuchennej szafce

Kleszcze są w lecie prawdziwym utrapieniem. Wysokie temperatury sprzyjają noszeniu ubrań odsłaniających ciało, a to z kolei sprawia, że jesteśmy łatwymi celami dla pasożytów. Pomóc z tym mogą środki odstraszające, których nie trzeba kupować w sklepach. Można taki preparat zrobić samemu, wykorzystując tanią przyprawę z kuchennej szafki.

Przyprawa, która odstrasza kleszcze

Aby ochronić się przed kleszczami, spróbuj samodzielnie zrobić preparat, którym wystarczy się spryskać, aby odstraszyć irytujące pasożyty. Bardzo możliwe, że główny składnik takiej mikstury już znajduje się w twojej szafce – rozmaryn. To zioło ma zapach drażniący dla kleszczy. Wystarczy, że dwie łyżki rozmarynu zalejesz wrzątkiem, zaparzysz przez 8 minut pod przykryciem i przelejesz do butelki z atomizerem. Poczekaj na wystygnięcie i – przed wyjściem do lasu czy na piknik – spryskaj swoje ciało, dla bezpieczeństwa również koc, na którym masz zamiar siedzieć. Jeśli nie masz go w szafce , zamiast niego użyj innej, drażniącej dla kleszczy przyprawy – tymianku. Możesz oczywiście w jednej miksturze zmieszać te oba zioła.

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli kleszcz wbił się w skórę, trzeba zareagować najszybciej jak to możliwe. Pamiętaj, że taki incydent nie jest bezpośrednim powodem, przez który trzeba niezwłocznie udać się do lekarza. Usuń pasożyta samodzielnie:

  1. Przygotuj odpowiednie narzędzie (plastikową pęsetę, miniaturową pompkę ssącą czy "kleszczołapkę" dostępną w aptece) i wodę utlenioną lub 40% alkohol do dezynfekcji. (Metalowa pęseta może okazać się zbyt ostra i uciąć kleszcza, zamiast go złapać)
  2. Złap kleszcza za przednią część ciała tuż przy skórze,
  3. Zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze

Do lekarza udaj się w dwóch przypadkach – jeśli nie masz pewności co do prawidłowego usunięcia kleszcza lub wtedy, gdy po usunięciu zaobserwujesz w miejscu ukłucia niepokojącą zmianę.

Masz tę grupę krwi? Kleszcze będą atakować cię częściej
Sezon na kleszcze, niestety, rozpoczął się. Złapać tego szkodnika jest dość łatwo wystarczy spacer w lesie z odsłoniętą częścią ciała. Na to, czy zostaniemy zaatakowani, wpływa wiele czynników. Badania dowiodły nawet, że ofiarami kleszczy częściej...

Oceń ten artykuł 1 3

Ogólna ocena Kleszcze nie cierpią tej przyprawy. Znajdziesz ją w kuchennej szafce to: 25% / 100%, uzyskana z: 4 głosów.